Nowy numer 08/2024 Archiwum

Święta osób w kryzysie bezdomności

Bożonarodzeniowe spotkanie dla ubogich już po raz 7. organizuje wspólnota Hanna, działająca przy parafii św. Mikołaja w Krakowie.

Planują spotkanie przy stole dla ponad 100 osób, opłatek, kolędowanie i świąteczne upominki. Z osobami doświadczającymi bezdomności członkowie wspólnoty Hanna chcą spotkać się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Każda z zaproszonych na to wydarzenie osób otrzyma imiennie podpisany podarunek. W zestawie prezentowym znajdą się m.in. ciepłe zimowe czapki, rękawiczki oraz ręcznie robione pierniczki. Podczas świętowania nie zabraknie choinki, świątecznie nakrytego stołu i tradycyjnych potraw. "Z doświadczenia wiemy, że bardzo ważną pamiątką dla naszych gości są zdjęcia. W tym roku, wzorem ubiegłych lat, podczas spotkania będzie możliwość zrobienia sobie pamiątkowego portretu albo zapozowania do zdjęcia w gronie bliskich osób. W tym celu chcemy kupić wkłady do aparatu Instax, dzięki którym będziemy mogli wywołać na miejscu zdjęcia i przekazać je naszym gościom. Planujemy również zorganizować fotobudkę" - piszą członkowie wspólnoty na portalu zrzutka.pl, gdzie prowadzona jest zbiórka pieniędzy, które zostaną przeznaczone na organizację świątecznego spotkania.

Potrzeba 13 tys. zł. Z niewykorzystanych pieniędzy zostaną kupione termosy i akcesoria, które przydadzą się podczas cotygodniowych spotkań wspólnoty z ubogimi na Plantach.

Wspólnota Hanna organizuje świętowanie Bożego Narodzenia już po raz siódmy. Zaczynali skromnie - na krakowskich Plantach, przy prowizorycznych stołach. W następnych latach, dzięki finansowemu wsparciu ze zbiórek, udało się zorganizować spotkania już pod dachem. W czasie pandemii, zamiast spotkań, przygotowywali osobiste prezenty, paczki żywnościowe i świąteczne posiłki.

Wspólnota Hanna to grupa młodych ludzi, którzy od kilku lat troszczą się o osoby doświadczające bezdomności w Krakowie. Zazwyczaj ich spotkania rozpoczynają się od przygotowania kanapek i ciepłych napojów. W okresie jesienno-zimowym zapewniają również zupę. Następnie modlą się za swoich ubogich przyjaciół i wyruszają kilkuosobowymi grupami na tzw. patrole, by dotrzeć do potrzebujących. Organizują również większe spotkania na "kółku", czyli na skwerze im. Andrzeja Wajdy w okolicy Teatru im. Słowackiego.

"Nie jesteśmy ekspertami od bezdomności ani pracownikami socjalnymi. Na co dzień pracujemy lub studiujemy. Jednak w czasie wolnym od obowiązków towarzyszymy osobom poznanym na ulicach naszego miasta. Przy ciepłej herbacie budujemy relacje, które pomagają nam coraz lepiej rozumieć naszych przyjaciół oraz ich codzienność" - piszą o sobie członkowie grupy, której patronką jest bł. Hanna Chrzanowska.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy