Nowy numer 08/2024 Archiwum

Nadzieja i radość za więzienną kratą

Kapelania więzienna oo. trynitarzy ponownie zachęca do włączenia się w przygotowanie świątecznych paczek dla osadzonych w krakowskich więzieniach.

Akcja od wielu już lat prowadzona jest w grudniu przez oo. trynitarzy. Początkowo paczki trafiały do więźniów, którzy uczestniczyli w trynitarskim duszpasterstwie, a później pomocą objęto wszystkich osadzonych.

Jak wskazuje o. Maciej Kowalski OSST, minister Zakonu Przenajświętszej Trójcy w Krakowie, przeżycie świąt Bożego Narodzenia w odosobnieniu i z dala od bliskich jest ciężkim doświadczeniem. - Ta inicjatywa wnosi jednak wymiar nadziei w resocjalizacyjny i pokutny charakter kary pozbawienia wolności. Pokazuje też, że życie osadzonych nie jest obojętne innym, zwłaszcza ludziom wierzącym - wyjaśnia. Dodaje, że zaangażowanie ludzi dobrej woli w inicjatywę to bezpośrednia realizacja uczynku miłosierdzia, który mówi o pocieszaniu więźniów. - Ten wyraz solidarności pozwala przenieść za mur więzienny odrobinę świątecznej radości, która może być niezwykłą siłą dla człowieka, który za kratkami mierzy się codziennie z rozpaczą, beznadzieją, monotonią i zagubieniem - zaznacza zakonnik.

Trynitarze co roku przygotowują ok. 300 paczek z żywnością dla więźniów z krakowskich zakładów penitencjarnych. Aby upominki były jednakowe, trynitarze prowadzą zbiórkę pieniędzy na zakup niezbędnych produktów, w tym kawy, cukru, słodyczy. Do paczek trafiają też życzenia świąteczne i opłatek, pobłogosławiony przez zakonników. - Wszystko po to, by więźniowie mogli podzielić się nim w celi ze współosadzonymi i chociaż przez moment zbudować wspólnotę wokół stołu z darami z paczki, a przez to stworzyć namiastkę wigilijnego nastroju, który daje poczucie zjednoczenia - podkreśla o. Kowalski.

Trynitarze mają nadzieję, że również w tym roku akcja zakończy się sukcesem. Całkowity koszt inicjatywy oszacowano na 21 tys. zł, a koszt jednej paczki - na 70 zł. Darowizny można wpłacać na konto Domu Zakonnego Zakonu Przenajświętszej Trójcy (z dopiskiem: "Święta w więzieniu"). Zbiórka zakończy się w III niedzielę Adwentu. Paczki przygotowane przez trynitarzy otrzymają więźniowie z Aresztu Śledczego w Krakowie oraz z Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Krakowie-Nowej Hucie. Szczegółowe informacje o akcji są dostępne pod adresem www.trynitarze.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy