Nowy numer 17/2024 Archiwum

Szósty tom opowieści o dziejach Polski

W trakcie spotkania w krakowskiej siedzibie "Sokoła", w sobotę 9 grudnia zostanie zaprezentowany najnowszy, szósty tom "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka, zatytułowany "Popiół i ogień".

Obejmuje tym razem okres zaledwie 40 lat (1632-1673). Te czasy, za panowania kolejnych monarchów: Władysława IV, Jana Kazimierza i Michała Korybuta Wiśniowieckiego, naznaczone kozackim powstaniem Bohdana Chmielnickiego, najazdami: moskiewskim, szwedzkimi i tureckim, próbami rozbioru Rzeczypospolitej, opisane barwnie, także  w swym tragicznym aspekcie  w "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, stały się wg autora książki "wstępem do upadku" Rzeczypospolitej. Prof. Nowak uważa, że niemałą rolę w przyczynach i skutkach tych katastrof odgrywał czynnik wewnętrzny m.in. pycha magnatów, często o niemałych zasługach wobec ojczyzny m.in. Jana Zamoyskiego, Janusza Radziwiłła i Jerzego Sebastiana Lubomirskiego, która pchała ich jednocześnie do występowania przeciw swoim monarchom.

Nie brakowało także jawnej zdrady, np. w przypadku Hieronima Radziejowskiego. Nastąpiło również niesłychane zwątpienie nie tylko w wyjątkowość zasadzającego się na wolności ustroju Rzeczypospolitej, lecz także w ogóle w pożytek z tego ustroju. 

Kolejne tomy dzieła autorstwa tego wybitnego znawcy przeszłości Rosji i Polski, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz badacza w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, ukazują się od 2014 roku nakładem wydawnictwa Biały Kruk. Dzieło, zamierzone początkowo na 6 tomów, ma ostatecznie mieć ich 12.

Autor sumituje się we wprowadzeniu do szóstego tomu, z powodu tego niespodziewanego rozrostu treści swej opowieści o przeszłości. "Jej przedłużenie nie jest efektem lenistwa, ani też rozproszenia na inne zajęcia, choć tych rzeczywiście nie brakuje. Przystępuję do pisania poszczególnych fragmentów z pewnym wyobrażeniem tego, kto odgrywa w nich istotne role i co może być szczególnie ważne dla zrozumienia życia ludzi w konkretnej epoce w ich własnych kategoriach, a wreszcie - jakie jest miejsce ich doświadczeń i dokonań w perspektywie całej opowieści o historii, jaką widzę i opisuję z mojego czasu. Pozwalam się jednak zaskakiwać historii, która tylko z pozoru wydaje się znana. Poznając źródła, opracowania, starsze  i nowe, znajduję szczególną satysfakcję wtedy, gdy mogę powiedzieć: » tu zaszła zmiana w scenach mojego widzenia«. W scenach i ocenach." - wyjaśnia.

Warto dodać, że niedawno, staraniem Polskiej Fundacji Humanistycznej im. Wincentego Kadłubka, przy współpracy wydawnictwa Biały Kruk przetłumaczono i wydano po angielsku i niemiecku pierwsze pięć tomów "Dziejów Polski". Dzięki temu będą się mogli zapoznać z tym dziełem zagraniczni przedstawiciele środowisk akademickich, politycznych i medialnych.

Autor będzie mówił o swej książce w sobotę 9 grudnia o godz. 17 w zabytkowej sali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie (ul. Józefa Piłsudskiego 27). Zostaną zaprezentowane także inne nowości wydawnicze Białego Kruka, m.in. książka Czesława Ryszki "Andrzej Bobola, orędownik Polski".

Szósty tom opowieści o dziejach Polski   Dzięki niedawnemu przetłumaczeniu na angielski i francuski pierwszych pięciu tomów "Dziejów Polski", mogą się z tym dziełem zapoznawać czytelnicy na całym świecie. Materiały prasowe wydawnictwa Biały Kruk
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy