Od soboty 9 marca Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa może się poszczycić nowym budynkiem, który umożliwi odpowiednie wyeksponowanie jego kolekcji.
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa powstało 4 maja 1953 r. z inicjatywy farmaceuty kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Przez ponad 70 lat placówka w Alwerni działała pod opieką oddanych ochotników Straży Pożarnej w Alwerni.
Dzięki dziesięcioleciom społecznej pracy członków straży, muzeum zgromadziło ponad 4000 eksponatów. Kolekcja muzealna składa się z: strażackich wozów konnych i samochodów pożarniczych, zbioru medali, odznaczeń, pamiątkowych plakietek i fotografii, a także związanych tematycznie z działalnością straży pożarnej zbiorów filumenistycznych i filatelistycznych oraz licznych dokumentów i publikacji. Najcenniejszą częścią zbiorów jest licząca się w skali europejskiej kolekcja dawnych pojazdów strażackich, w tym unikalnego samochodu strażackiego Mercedes z 1926 r. czy jezdniowego wózka akumulatorowego Stal-258 w barwach Straży Pożarnej.
W nowej odsłonie do istniejących eksponatów dodano wiele atrakcji multimedialnych. Jest specjalna makieta domu, w której można zobaczyć jakie urządzenia mogą doprowadzić do pożaru, pojawiającego się rzeczywiście w poszczególnych pokojach w postaci efektów świetlnych i dymowych. Dzieci mogą z kolei kolorować czy układać obrazki przedstawiające pracę strażaków, jak również na specjalnej ścianie dotykowej pokierować strażacką orkiestrą dętą.
Nie zabrakło również figurek św. Floriana, który jest patronem strażaków. Na ostatnim piętrze nowego budynku przygotowano też specjalne sale na warsztaty związane z pożarnictwem. Na dzieci i młodzież czeka między innymi technologia VR, w ramach której można spróbować ugasić pożar. Najmłodsi podczas poszczególnych zajęć otrzymają także na pamiątkę książkę "Jak Wojtek został strażakiem" Czesława Janczarskiego. A swoją sprawność sprawdzą na specjalnym torze przeszkód.
W 2023 r. Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni stało się filią w strukturze Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Z końcem roku 2023 etap budowlany nowego wyglądu placówki został zakończony. - Cieszymy się, że już niebawem zaproponujemy wszystkim niezwykłą podróż po historii pożarnictwa w Małopolsce. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, zwłaszcza z uwagi na dużą innowacyjność i multimedialność tego miejsca oraz troskę o skuteczną edukację zwiedzających - podkreśla Roman Pająk z Muzeum Małopolski Zachodniej.
Muzeum zostanie udostępnione dla ruchu turystycznego oficjalnie w maju, ale wczoraj można było przez kilka godzin zwiedzić jego podwoje z uwagi na uroczyste przekazanie nowego budynku, w którym wzięli udział m.in. Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, i Przemysław Przęczek, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
Nowa siedziba muzeum umożliwi odpowiednie wyeksponowanie istniejącej kolekcji Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa, rozbudowę o kolejne eksponaty i stworzenie właściwych warunków dla zabezpieczenia zbiorów. Da również szansę na realizacje programu kulturowego oraz nową i atrakcyjną ekspozycją stałą zgromadzonych muzealiów.