- Sprawując Eucharystię, w niezwykły sposób wchodzimy w strefę sacrum - mówił w sanktuarium św. Jana Pawła II abp Marek Jędraszewski.
Msza Krzyżma rozpoczęła się od obrzędu poświęcenia stuł z symbolami Kongresu Eucharystycznego, które otrzymali wszyscy obecni kapłani. Metropolita zapewniał przy tym, że czekał na ten dzień, aby sprawować Eucharystię z prezbiterium krakowskim i wspólnie otworzyć to pierwsze w historii archidiecezji wydarzenie kierujące wszystkich ku tajemnicy Eucharystii. - Przez jednakowy kształt stuł chcemy wyrazić naszą jedność - przekonywał metropolita, dodając, że nie chodzi tylko o zewnętrzny i estetyczny wymiar jedności, ale eklezjalny, co wyraził Jezus podczas ostatniej wieczerzy, nazywając apostołów przyjaciółmi. - Tak nazwał On każdego z nas w chwili przyjmowania święceń kapłańskich. Jako Jego przyjaciele czujemy więź właśnie z Nim, przy całej naszej niegodności i świadomości niezasługiwania na ten tytuł - zaznaczył arcybiskup.
W homilii przywołał też list Jana Pawła II "Dominicae Cenae" o tajemnicy i kulcie Eucharystii przygotowany na Wielki Czwartek 1980 r. i wskazał siedem aspektów tego, co znaczy Eucharystia i być jej sługą. Zaapelował również, by całe kapłańskie życie było kultem, czyli wielbieniem Boga, i aby przedłużał się on poza moment sprawowania Eucharystii na przykład na nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, adorację, godziny święte, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem czy właśnie kongres eucharystyczny.
Abp Jędraszewski wskazał także, że Eucharystia jest źródłem miłości Boga i bliźniego, które tę miłość "przypomina, uobecnia i urzeczywistnia". - Dzięki niej otwiera się przed każdym z nas, kapłanów, niezmierzona przestrzeń otwartości na drugiego człowieka, zwłaszcza tego, który oczekuje naszego wsparcia i naszej pomocy, który cierpi i jest samotny. (…) Jeśli kapłani całym swoim życiem będą odpowiadali na nieskończoną miłość Boga, będzie ono przyjmowało "sakramentalny styl", a "kult eucharystyczny stanie się ośrodkiem i celem całego życia". Sprawując zaś Eucharystię, wchodzimy w sposób niezwykły, jedyny w strefę sacrum, która pozwala nam zrozumieć siebie jako kapłana-liturga - wskazał metropolita.
Przypomniał trzy święte postaci związane z archidiecezją krakowską, które są patronami Kongresu Eucharystycznego. Są to św. Jadwiga Królowa (pod wpływem traktatu "O ustanowieniu Eucharystii" zapragnęła, aby w katedrze na Wawelu nieustannie rozbrzmiewała chwała Pańska, dlatego założyła Kolegium Psałterzystów), sł. Boży ks. Michał Rapacz (będzie beatyfikowany na zakończenie kongresu, czyli 15 czerwca) oraz św. Jan Paweł II, który bardzo ukochał Eucharystię.
Wstępem do wydarzeń kongresu, który odbędzie się pod hasłem: "Jestem z wami", będzie peregrynacja (od 6 do 13 kwietnia) relikwii błogosławionej rodziny Ulmów, które odwiedzą siedem świątyń naszej diecezji. Następnie we wszystkich parafiach diecezji w trzy niedziele wielkanocne (14, 21 i 28 kwietnia) będą głoszone kazania o tajemnicy Eucharystii. W maju trwać zaś będą adoracje Najświętszego Sakramentu oraz wydarzenia o charakterze ogólnodiecezjalnym.
Podczas Mszy Krzyżma został też oficjalnie zaprezentowany hymn kongresu, który nosi tytuł "Kochasz nas, Jezu". Można go posłuchać TUTAJ. Dziś ruszyły także zapisy do udziału w sympozjum naukowo-duszpasterskim, które w ramach kongresu odbędzie się 1 czerwca. Formularz oraz szczegóły dotyczące kongresu można znaleźć na: www.eucharystyczny.diecezja.pl.
Posłuchaj całej homilii abp. Marka Jędraszewskiego: