Wadowice. Dzień otwarty w muzeum papieskim

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II zaprasza 9 kwietnia na inaugurację obchodów jubileuszowych dotyczących swojego istnienia.

Tego właśnie dnia upływa dziesięć lat działalności tej instytucji w nowej odsłonie. Kontynuuje ona misję pierwszego w świecie muzeum poświęconego historii życia papieża Polaka, które utworzono w 1984 r. w dawnym mieszkaniu rodziny Wojtyłów. - Pragniemy, by kwietniowe świętowanie stało się okazją do budowania wspólnoty wokół dziedzictwa Jana Pawła II, o które od 40 lat troszczymy się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7 - podkreśla ks. dr Łukasz Piórkowski, dyrektor placówki.

9 kwietnia o godz. 9 we wnętrzu muzeum rozpocznie się gra muzealna, w której będzie można sprawdzić swoją wiedzę i spostrzegawczość. Od godz. 11 na wadowickim rynku trwać natomiast będą animacje, zabawy i konkursy nie tylko dla najmłodszych. - Przygotowaliśmy m.in. gry wielkoformatowe - memory, domino i jengę. Ponadto każdy wspólnie z artystami będzie mógł tworzyć pamiątkowy mural - zapowiadają pracownicy placówki.

O godz. 13 uroczyście zostanie pokrojony urodzinowy tort. Od 13 do 17 otwarte zostaną progi rodzinnego Domu Jana Pawła II, który zwiedzić będzie można bezpłatnie. "Zapraszamy do dzielenia z nami radości tego wyjątkowego dnia!" - zachęcono na stronie internetowej muzeum.

Wystawę stałą wadowickiego Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie z możliwością wypożyczenia audioprzewodnika. Dla najmłodszych dostępna jest z kolei ścieżka rodzinna, która w barwny i przystępny dzieciom sposób przybliża postać Jana Pawła II lub ścieżka wzbogacona o grę muzealną. Dla zagranicznych gości dostępne są języki: angielski, włoski, hiszpański, francuski, portugalski, węgierski, słowacki, ukraiński, niemiecki i słoweński. 

W Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zastosowano też rozwiązania, które w pełni odpowiadają na potrzeby osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, wzroku i słuchu. Wdrożone zostały ścieżki zwiedzania z elementami audiodeskrypcji i w polskim języku migowym. W ramach projektu "Kultura bez barier" przygotowano natomiast zwiedzanie sensoryczne oraz dostępne warsztaty edukacyjne przeznaczone przede wszystkim dla osób w spektrum autyzmu.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zostało otwarte w 2014 r. Znajduje się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach, gdzie 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Multimedialna wystawa muzeum w wyjątkowy sposób ukazuje osobę papieża Polaka, jego naukę i przesłanie.

« 1 »