Metropolita krakowski poświęcił w niedzielę 21 kwietnia witraż, który powstał jako pamiątka jubileuszu 100-lecia parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza.
Parafię na Prądniku Czerwonym erygowano 15 kwietnia 1924 roku. Jej obecnym proboszczem jest ks. Grzegorz Pieróg.
Arcybiskup zwrócił uwagę w kazaniu, że Jezus jest bramą prowadzącą do zbawienia, ale jest też pasterzem dającym życie za swoje owce. - Chrystusowi zależało na każdym człowieku, dlatego ta Jego gotowość, aby oddać za wszystkich swoje życie - mówi, wskazując także na szczególną więź poznania między Jezusem Dobrym Pasterzem a owcami. - Nie chodzi o poznanie czysto intelektualne, ale o poznanie wynikające z miłości - wskazał.
- Dla Chrystusa Dobrego Pasterza nie ma żadnej owcy mało ważnej, zaginionej, która budziłaby w Nim poczucie obojętności - za każdą oddał swoje życie, za każdą przelał swoją krew - mówił hierarcha. - Prawda zawarta w Ewangelii prowadzi ostatecznie do pastwisk szczęśliwych, niemających żadnego końca; pastwisk, gdzie w wieczności wszyscy będziemy uczestnikami Boskiego bankietu - mówił arcybiskup. - Ta prawda zawiera się w Eucharystii, która jest pierwszym zakosztowaniem spotkania Boga w wieczności - dodał.
Na zakończenie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówiono Litanię do Dobrego Pasterza. Parafianie podziękowali arcybiskupowi za obecność i modlitwę. Odczytano też okolicznościowy list od prezydenta Andrzeja Dudy, wieloletniego parafianina na Prądniku Czerwonym.
Do jubileuszu stulecia parafia przygotowywała się duchowo od trzech lat. Materialną pozostałością jubileuszu będzie wspomniany witraż, którego pomysłodawcą był ks. Dionizy Jedynak, poprzedni proboszcz parafii. Autorem projektu jest prof. Wincenty Kućma, zrealizowała go zaś pracownia "Testor" Macieja Szwagierczaka.
Projekt witraża wykonał obecny w trakcie uroczystości jubileuszowych prof. Wincenty Kućma (w środku). Biuro Prasowe Archidiecezji KrakowskiejTo prawdopodobnie największy na świecie witraż w jednym oknie. Jego powierzchnia to niemal 430 m kw., czyli mniej więcej powierzchnia ściany dwuklatkowego dwupiętrowego bloku. Tematem głównym tego monumentalnego dzieła jest ukazanie, że do zbawienia dochodzi się przez krzyż. W centrum witraża, który znajduje się w oknie składającym się z 400 kwater i 27 pasów, znajduje się postać Chrystusa jako bramy, która prowadzi do zbawienia.
Monumentalny witraż ma powierzchnię prawie 430 m kw. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej