Istniejąca nieprzerwanie od roku 1830 Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli "Wieliczka" zaprasza do parku św. Kingi na koncerty letnie w altanie w sąsiedztwie szybu Daniłowicza.
Pierwszy koncert z cyklu rozpocznie się 6 lipca o godz. 11. "Warto przyjść w rejon szybu Daniłowicza, znaleźć wygodną ławkę lub rozłożyć koc na parkowym trawniku i słuchać. A będzie czego, bo muzycy przygotowali interesujący i różnorodny repertuar. Tego lata należy spodziewać się zarówno wiedeńskiej oraz marszowej klasyki, jak i przebojów muzyki popularnej. Z pewnością nie zabraknie tematów filmowych. Wielicka orkiestra udowadnia bowiem, że na dęte instrumenty można rozpisać niemal wszystko" - zapewnia Anna Włodarska z Kopalni Soli "Wieliczka".
Koncertów w wykonaniu orkiestry będzie można posłuchać także w kolejne wakacyjne soboty o tej samej porze: 13, 20 i 27 lipca oraz 3, 10, 17, 24 i 31 sierpnia. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Plenerowe koncerty Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli "Wieliczka" mają tradycję, która sięga XIX stulecia. "Muzyka salinarna" przygrywała na powierzchni w parkowej altanie wieliczanom, turystom i kuracjuszom. Jej występy były też atrakcją ówczesnej trasy turystycznej w podziemiach kopalni. - Właśnie w takich, podziemnych okolicznościach, usłyszał w 1869 r. orkiestrę górniczą Aleksander Kisielewski, który potem napisał: "Muzyka z dętych instrumentów złożona i tak już bardzo huczna, tysiącem odgłosów odbijała się o podziemne sklepienia. Podobnych dźwięków nigdy zaprawdę w życiu nie słyszałem!" - przypomina A. Włodarska. - Górnicza orkiestra z Wieliczki w roku 1890 grała podczas uroczystego sprowadzenia prochów Adama Mickiewicza, w 1900 r. uświetniała jubileusz 500-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś w 1923 r. asystowała przy wmurowaniu kamienia węgielnego pod gmach główny krakowskiej Akademii Górniczej. Od tamtego czasu sporo wody w Wiśle upłynęło, lecz orkiestra wciąż gra, wciąż wspaniale. Wita ważnych gości, świętuje patriotyczne rocznice, idzie w procesji Bożego Ciała, pielgrzymuje do Starego Sącza, koncertuje w Polsce i za granicą - dodaje przedstawicielka kopalni soli.