Z okazji 625. rocznicy śmierci św. Jadwigi Królowej i jej córki królewny Elżbiety Bonifacji odbędą się uroczystości rocznicowe.
W sobotę 13 lipca, z okazji narodzin dla nieba królewny Elżbiety Bonifacji, zmarłej 13 lipca 1399 r. w trzecim tygodniu życia, o godz. 17.30 zostanie odprawiona w katedrze na Wawelu Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka. Tego samego dnia o godz. 20 w klasztorze karmelitów na Piasku (ul. Karmelicka 19) odbędzie się prezentacja książki "Powroty z Królową Jadwigą" autorstwa ks. prof. Jacka Urbana, historyka Kościoła, dziekana Krakowskiej Kapituły Katedralnej, kapelana Sodalicji św. Jadwigi Królowej, która jest współorganizatorem uroczystości rocznicowych.
W publikacji zawarto zapis Wawelskiej Drogi Krzyżowej Sodalicji Świętej Jadwigi Królowej, rozważań rekolekcyjnych z 2022 r. "Święta Jadwiga wobec sytuacji kryzysowych" oraz bogato ilustrowany artykuł "Źródła do życia i kultu św. Jadwigi Królowej w zbiorach Archiwum Kapitulnego na Wawelu". - Wydawcą książki jest Fundacja "Powrót" z Krakowa, powstała 30 lat temu z inicjatywy prof. Reginy Elandt-Johnson przy wspólnocie sióstr św. Jadwigi Królowej służebnic Chrystusa Obecnego, zwanych potocznie jadwiżankami wawelskimi, przy współudziale osób świeckich. Jej celem jest duchowa pomoc osobom, które doświadczają kryzysu wiary oraz sensu życia - mówi Ewa Jadach, przewodnicząca fundacji. - Sodalicja została zaś powołana jako kościelne stowarzyszenie osób świeckich z inicjatywy bp. Wacława Świerzawskiego, założyciela jadwiżanek wawelskich. Angażujemy się z wewnętrznej potrzeby w szerzenie kultu św. Jadwigi, ale celem jest przede wszystkim rozwój duchowy, żeby kontynuować Jadwigowy model Marii i Marty, realizując go w życiu codziennym - dodaje E. Jadach, która przewodniczy także sodalicji.
Miejsce prezentacji nie jest przypadkowe, gdyż dzieje kościoła i klasztoru karmelitów na Piasku są ściśle związane z Jadwigą. Ona była ich fundatorką, sprowadziła tu karmelitów. Wciąż pamięta się tu o niej w modlitwach. Niezwykłą pamiątką jest umieszczona na ścianie świątyni tzw. stopka królowej Jadwigi - kamień, na którym, według tradycji, odkuto niegdyś zarys śladu stopy, który miała tu zostawić monarchini.
Od 16 lipca na krużgankach klasztoru karmelitów będzie można oglądać wystawę "Święta Jadwiga Andegaweńska", 17 lipca zaś, w 625. rocznicę narodzin dla nieba św. Jadwigi Królowej, o godz. 17.30 zostanie odprawiona Msza św. w katedrze na Wawelu.
Rok 2024 jest czasem jubileuszu 650. rocznicy urodzin św. Jadwigi Królowej.