Prace ponad 20 artystów można oglądać przez całe wakacje w podziemiach kaplicy na Jaszczurówce w ramach wystawy "Powołani do świętości", której wernisaż odbył się w sobotę 13 lipca.
Wernisaż XXXVII Wystawy Malarstwa na Szkle w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II w kaplicy na Jaszczurówce poprzedziła Msza św. z udziałem przedstawicieli władz Zakopanego i artystów.
Prace około 20 podhalańskich twórców w podziemiu kaplicy na Jaszczurówce, którą zaprojektował ponad 100 lat temu Stanisław Witkiewicz, ojciec słynnego Witkacego, tworzą wyjątkową symbolikę wnętrza. W galerii można zobaczyć jak każdy z autorów na swój niepowtarzalny sposób uprawia malarstwo na szkle oraz jak zinterpretował temat wystawy - "Powołani do świętości". - Chcemy ukazać poprzez sztukę, że odpowiadając na wezwanie zawarte w temacie wystawy, każdy człowiek, może odnaleźć sens życia. Ważne jest podkreślenie związku tej świętości z łaską płynącą z misterium paschalnego Chrystusa. Stąd na wystawie nie brakuje prac przedstawiających przykłady przyjęcia i realizacji tego powołania, czyli świętych, którzy są chętnie przedstawiani przez twórców ludowych - komentują klerycy Albert Pypowski i Maciej Lichota z Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Marianów, którzy zajmują się organizacją wystawy.
Swoje prace na Jaszczurówce prezentują: Barbara Baniecka-Dziadzio, Anna Drabik, Bogdan Dziadzio, Anna Bogucka, Bożena Doleżuchowicz-Mickiewicz, Joanna Dziubińska, Magdalena Fortecka, Zofia Fortecka, Janina Jarosz-Walczakowa-Budzicz, Krzysztof Karasek, Anna Liscar, Maria Lizoń-Śliwa, Anna Madeja, Celina Mendel-Bugajska, Jolanta Pęksa, Karolina Słownik, Łucja Słowik, Aniela Stanek, Anna Stopka-Słowińska, Marta Walczak-Stasiowska, Stanisław Wyrtel. Są też prace zmarłych już artystów: Janiny Maślanki i Eweliny Pęksowej.
Galeria jest otwarta od poniedziałku do soboty od godz. 10 do 16:30, w niedziele od godz. 11 do 16:30. Codzienna przerwa będzie miała miejsce od godz. 13:30 do 14:30. Na wystawę wstęp jest wolny, a potrwa ona do 31 sierpnia.
Organizatorem wystawy jest Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Marianów z ks. rektorem Jackiem Rygielskim MIC na czele. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC.
Wydarzeniu od strony medialnej patronuje "Gość Krakowski".