Przed przypadającym 6 sierpnia świętem Przemienienia Pańskiego, pijarzy zaprosili do swego kościoła przy ul. Pijarskiej 2 na wykład łączący historię sztuki i teologii.
Świątynia zamykająca ul. św. Jana jest właśnie pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Na jej fasadzie widnieje łaciński napis "Christo Transfigurato" nawiązujący do sceny z Ewangelii opisującej przemienienie Jezusa na górze Tabor. W ołtarzu głównym zaś znajduje się rokokowy fresk Franciszka Ecksteina (1689-1741) scenę tę przedstawiający.
W ramach odbywających się już od dłuższego czasu "Pijarskich Spotkań ze Sztuką" o. Eugeniusz Grzywacz przedstawił motyw Przemienienia Pańskiego w i jego ewolucję w historii sztuki chrześcijańskiej, od ikon poczynając, aż do rokokowego, iluzjonistycznego dzieła Ecksteina, ilustrując swoje tezy reprodukcjami najwybitniejszych malarzy, by wspomnieć tu tylko Rafaela Santiego czy Fra Angelica. Obok historii sztuki wykład zawierał sporą dawkę wiedzy teologicznej w zakresie łączącym się z treścią dzieł. Kościół był pełen, a wśród słuchaczy dało się widzieć także zawodowych historyków i znawców sztuki.
Dopełnieniem wydarzenia był koncert muzycznego duetu małżeńskiego profesorów krakowskiej Akademii Muzycznel Barbary Łypik-Sobaniec i Tomasza Sobańca. Wiolonczelistka w emocjonalnym wystąpieniu ofiarowała swoją muzykę jako podziękowanie za wyleczenie z choroby nowotworowej, po czym zabrzmiały utwory w całkowicie niebanalnej aranżacji na wiolonczelę i marimbę!
Krakowska dekoracja malarska Franciszka Grzegorza Ecksteina, malarza czeskiego, jest unikatem w Polsce w jej obecnych granicach. Drugi kościół ozdobiony przez niego znajduje się we Lwowie. Eckstein był uznanym w swojej epoce twórcą fresków. Był m.in. prekursorem malarstwa iluzjonistycznego, które wywołuje złudzenie, iż ukazane na dwuwymiarowej powierzchni przedstawienie architektury i postaci jest trójwymiarowe. Pijarska bazylika jest wybitnym dziełem późnobarokowego iluzjonizmu.
O. Eugeniusz Grzywacz mówił o motywach chrześcijańskich w historii sztuki chrześcijańskiej. Grzegorz Kozakiewicz