XII Festiwalowi "Barok na Spiszu" towarzyszy hasło: "Muzyczne ekstrawagancje". Wydarzenie rozpoczęło się 15 sierpnia w zabytkowym kościele na Orawie. Był to trochę nietypowy prolog do całego festiwalu, który polecamy w trwający długi weekend.
W tym roku artyści występujący na Festiwalu "Barok na Spiszu" po raz pierwszy gościli na Orawie, a dokładnie w przepięknym drewnianym kościółku św. Jana Chrzciciela w Orawce, gdzie znajdują się wyjątkowe, zabytkowe organy z 1670 roku. Zagrała na nich i opowiedziała o nich Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa. Koncert odbył się dzięki współpracy w parafią i zaangażowaniu jej proboszcza ks. Wojciecha Mozdyniewicza. Przy bardzo liczna publiczność dowiedziała się m.in., w jaki sposób dostarczano organom powietrze, gdy nie było jeszcze możliwości zasilania prądem, a także w jaki sposób można uzyskać na nich efekt bębna. Małgorzacie Trzaskalik-Wyrwie towarzyszyła, śpiewając sopranem, Katarzyna Wiwer.
Barok na Spiszu to wydarzenie nie tylko muzyczne. Odbywa się w niezwykle ciekawym historycznie i przyrodniczo miejscu, jakim jest polski Spisz. - Wystrój kościołów w Niedzicy, Łapszach Niżnych, Łapszach Wyżnych, Kacwinie, Frydmanie, Krempachach, Trybszu, Nowej Białej i Jurgowie to prawdziwe barokowe perełki, w których co roku rozbrzmiewa muzyka barokowa w najlepszych wykonaniach - tłumaczy Rafał Monita, dyrektor wykonawczy festiwalu.
16 sierpnia w Jurgowie odbędzie się koncert zatytułowany "Anioły zza klasztornej kraty", podczas którego zespoły Donne Armoniche wraz ze Scepus Baroque w składzie żeńskim wykonają niezwykle rzadko prezentowane utwory barokowych włoskich i polskich kompozytorek zakonnych. Kolejny wieczór będzie poświęcony violi da gamba. - 17 sierpnia w kościółku św. Walentego w Krempachach zanurzymy się w samą głębię jej piękna podczas koncertu duetu gambowego Justyny i Piotra Młynarczyków - zachęca R. Monita.
Drugi tydzień festiwalowy to energia i rytm. 22 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy będzie można zachwycić się blaskiem trąbek, słuchając zespołu Tubicinatores Gedanenses z Gdańska (z repertuarem hejnalistów i piszczków wieżowych), a na finał festiwalu organizatorzy zapraszają do Frydmana, gdzie 24 sierpnia zagra zespół Cornu Copiae (Róg Obfitości).
Tradycyjnie przed każdym koncertem odbywa się zwiedzanie kościoła z miejscowymi przewodnikami, a w tajniki poszczególnych programów wprowadzają publiczność przygotowane przez zespoły miniwykłady. Tak też było w Orawce.
Festiwal, organizowany przez Fundację "Kulturalny Szlak", odbywa się dzięki wsparciu i współorganizacji m.in. województwa małopolskiego, powiatu nowotarskiego, wydawnictwa Astraia oraz gminy Łapsze Niżne i Gminnego Ośrodka Kultury w Niedzicy.
Patronat honorowy nad festiwalem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Łukasz Smółka - marszałek województwa małopolskiego, Tomasz Hamerski - starosta powiatu nowotarskiego, Grzegorz Biedroń - prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Patronat medialny objął m.in. "Gość Niedzielny".