Romantyczny dramat Juliusza Słowackiego rozbrzmiewał w ogrodach plebańskich w parafii w podhalańskim Miętustwie. Jedną z ról w dramacie "Kordian" przeczytał ks. proboszcz Janusz Rzepa.
Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania zawitała nawet do parafii w podhalańskim Miętustwie. Tam na plenerowej scenie w ogrodach plebańskich przy wielkim stole zasiedli przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. Andrzeja Knapczyka-Ducha i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem, którzy odczytali akt 1 „Kordiana” Juliusza Słowackiego. W jedną z ról wcielił się ks. proboszcz Janusz Rzepa.
Dyrektor SP w Czerwiennem Renata Zielińska odczytała list od prezydent RP Andrzeja Dudy dodając, ze idea Narodowego Czytania zrodziła się jeszcze za czasów prezydentury Bronisława Komorowskiego.
Czytający ubrali stroje przypominające te z XIX w. kiedy dzieje się akcja utworu. Przybył nawet sam Juliusz Słowacki, który bardzo ciekawie się przedstawił. Oprócz uczniów, nauczycieli i proboszcza "Kordiana” czytały też Iwona Wontorczyk, dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu, Anna Trebunia-Wyrostek, artystka i członek Związku Podhalan, a także Maria Gołąb, pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia w Ratułowie.
- Polski dramat z okresu romantyzmu w nietuzinkowy, a zarazem kunsztowny sposób ukazał losy Polaków podczas powstania listopadowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że przesłanie walki dobra ze złem ukazane w utworze jest ponadczasowe - mówiła dyrektor Renata Zielińska. Podziękowała też ks. Januszowi Rzepie za udostępnienie miejsca na przeprowadzenie Narodowego Czytania. W ogrodach plebańskich został także zaprezentowany utwór sanah "Smutno mi Boże", który jest muzyczną interpretacją utworu Juliusza Słowackiego.
W Narodowym Czytaniu wzięli udział uczniowie starszych klas. Niektórzy z nich też mieli stroje z epoki. - Bardzo dziękuję za świetną inicjatywę i zaproszenie naszej szkolnej społeczności do Narodowego Czytania. Udało nam się już drugi raz przeżyć to wydarzenie razem. Mam nadzieję, że już na stałe będziemy podejmować razem ten trud organizacyjny przy kolejnych edycjach Narodowego Czytania - mówił Krzysztof Kula, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem.
Po zakończeniu Narodowego Czytania uczniowie z SP nr 1 w Czerwiennem z nauczycielką Marią Miętus przedstawiali swoim kolegom i zaproszonym gościom pokaz mody z odblaskami w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła".