Krakowski Uniwersytet Ekonomiczny już wkrótce rozpocznie kolejny rok akademicki, będący zarazem rokiem jubileuszowym 100-lecia istnienia tej uczelni.
Znane są już szczegóły uroczystości jubileuszowych. Przedstawiono je 24 września na spotkaniu w gmachu głównym UEK. - Nasza uczelnia przez ostatnie 100 lat bardzo mocno wpisała się w rozwój gospodarczy i ekonomiczny Polski, jak i Europy. Uniwersytet Ekonomiczny jest największą uczelnią ekonomiczną nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Kształcimy obecnie ponad 15 tys. studentów. Chcemy nadal rozwijać współpracę z biznesem oraz instytucjami publicznymi - mówi prof. Bernard Ziębicki, rektor UEK. - Nie słabnie zainteresowanie studiami na naszej uczelni. Czwarty rok z rzędu odnotowaliśmy wzrost liczby kandydatów. W tym roku o przyjęcie na studia starało się 15 492 kandydatów. Nie mogliśmy wszystkich przyjąć ze względu na limity na poszczególnych kierunkach. Tych kierunków mamy zaś wiele. Na pierwszym stopniu studiów jest ich ponad 30. Na drugim - ponad 40 kierunków - dodaje rektor.
Wydarzenia jubileuszowe będą się odbywały w trakcie całego 100. roku akademickiego, który zostanie zainaugurowany uroczyście 2 października. - Na inaugurację zaprosiliśmy wielu znakomitych gości, w tym absolwentów naszej uczelni. Swój udział zapowiedzieli m.in. minister finansów Andrzej Domański i prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. W kolejnych miesiącach, aż do czerwca przyszłego roku, będą się odbywały kolejne wydarzenia, m.in. zjazd absolwentów. Naszą uczelnię ukończyło prawie 200 tys. osób. Wiele z nich zaznaczyło się chlubnie w życiu gospodarczym oraz w działalności publicznej, w tym samorządowej - mówi rektor UEK.
Centralne obchody jubileuszowe zaplanowano na 28 maja, w dniu święta uczelni. Termin jest nieprzypadkowy, gdyż właśnie 28 maja 1925 r. powstało Wyższe Studium Handlowe, poprzednik UEK. Pierwszym rektorem był Arnold Bolland, chemik i towaroznawca. W 1938 r. uczelnia uzyskała prawa akademickie i zmieniła nazwę na Akademię Handlową. Jej działalność przerwała II wojna światowa, choć prowadzono wówczas tajne nauczanie. Akademia wznowiła działalność w 1945 roku. 5 lat później upaństwowiono ją, przemianowując na Wyższą Szkołę Ekonomiczną. Pod tą nazwą funkcjonowała do 1974 r., gdy otrzymała nazwę Akademii Ekonomicznej. W 2007 r. uczelnia uzyskała prawa uniwersyteckie i od tej pory funkcjonuje pod nazwą Uniwersytet Ekonomiczny.
W 1952 r. siedzibę uczelni przeniesiono do zabytkowych budynków przy ul. Rakowickiej 27, po zlikwidowanej przez ówczesne władze Fundacji Księcia Aleksandra Lubomirskiego dla chłopców z ubogich rodzin. Z czasem powstały tu kolejne nowoczesne budynki, tworząc kampus uczelni. Obecnie, w roku jubileuszowym, powstaje następny, mający mieścić Centrum Obsługi Studentów. W głównym budynku UEK od 20 lat działa muzeum, którego opiekunem jest znany historyk dr Tadeusz Filar.
Warto wspomnieć, że działa już internetowa strona jubileuszowa - https://100lat.uek.krakow.pl/, na której będą prezentowane zarówno informacje historyczne, jak i aktualności z życia uczelni.
Na kampusie uczelni stare miesza się z nowym. W budowie jest nowoczesne Centrum Obsługi Studentów UEK. Bogdan Gancarz /Foto Gość