Plenerowa wystawa "Dekalog ks. Jerzego" otwarta na Rynku w Nowym Targu, uroczysta Msza św. z modlitwą o kanonizację kapelana Solidarności w sanktuarium Królowej Podhala i program artystyczny w Miejskim Centrum Kultury w stolicy Podhala - to punkty obchodów 40. rocznicy śmierci bł. Jerzego Popiełuszki, które miały miejsce 27 października w Nowym Targu i w Ludźmierzu.
Uroczystą Mszę św. sprawowali kapelani Solidarności, a przewodniczył jej ks. Stanisław Dutka z Tarnowa. Homilię wygłosił ks. Władysław Palmowski z podkrakowskiej Morawicy. - Dzisiaj też toczymy bój o wolność i godność człowieka. Stajemy u Gaździny Podhala, by modlić się za naszą ojczyznę, bo młodzi ludzie dziś nie szukają prawdy, uciekają w różne używki. Przynosimy też bolesną prawdę o ludziach zwalnianych z pracy, niszczonych przedsiębiorstwach, braku szacunku dla człowieka, braku szacunku dla pracownika. Tymczasem uczmy się od naszego patrona, czym jest prawda, wolność, odpowiedzialność za ojczyznę. Dzielmy się dobrocią i miłością - mówił ks. Palmowski.
Wśród kapłanów był m.in. ks. Czesław Banaszkiewicz z Warszawy, kolega ks. Popiełuszki. Razem z nim modlili się także ks. prał. Władysław Zązel i o. Antoni Kluska, bernardyn z Zakopanego, kapelan podhalańskiej Solidarności. Podczas Eucharystii śpiewał chór Gorce z Nowego Targu. Przybyło ponad 40 delegacji Solidarności z pocztami sztandarowymi z różnych części Polski. Obecni byli przedstawiciele Regionu Małopolskiego Solidarności, parlamentarzyści, samorządowcy.
Wszystkich zebranych pozdrowił ks. Maciej Ścibor, ludźmierski kustosz. - Ksiądz Popiełuszko mawiał, że tylko ten może zwyciężyć zło, kto sam jest bogaty w dobro. Trzeba dziś nam bardzo dużo mówić o godności człowieka, aby zrozumieć, że człowiek przerasta wszystko, co może być na świecie - prócz Boga - zaznaczył ludźmierski kustosz.
Po Mszy św. przy tablicy upamiętniającej pobyt ks. Popiełuszki w Ludźmierzu (26.02.1980 r.) delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz znicze pamięci, na ten czas wartę honorową pełnili harcerze. Gości pozdrowił w Ludźmierzu także Leszek Jankowski, szefujący nowotarskiej Solidarności. To ten oddział zorganizował uroczystości upamiętniające bł. Popiełuszkę.
Eucharystię w Ludźmierzu poprzedziło otwarcie plenerowej wystawy na rynku w Nowym Targu pt. "Dekalog księdza Jerzego”. - Cieszę się, że w centrum miasta możemy upamiętnić tę wybitną postać. Mam nadzieję, że ta wystawa dotrze do jak najszerszego kręgu osób, zwłaszcza młodych ludzi. Chciałbym, ażeby jego sylwetka, jego postawa, to, o co walczył, wartości, za które poświęcił życie, zostały przekazane kolejnym pokoleniom - mówił nowotarski burmistrz Grzegorz Watycha,
Wystawa została opracowana przez Biuro Edukacji Narodowej białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Fundację im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro", ze wsparciem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz, poświęconych życiu i działalności błogosławionego.
- Prezentujemy państwu wystawę o człowieku, który stał się jedną z najważniejszych postaci historii Polski XX w., choć wcale o to nie zabiegał. Mówimy o duchownym, który nade wszystko chciał troszczyć się o tych najsłabszych. Pamiętne Msze św. za ojczyznę zaczął odprawiać nie wtedy, kiedy był karnawał Solidarności, ale wtedy, kiedy ona była najsłabsza, kiedy otrzymywała ciosy od reżimu Jaruzelskiego. I to męstwo, które widzimy w tej postawie, było jedną z cech towarzyszących ks. Jerzemu do śmierci. Męstwo i troska o tych najsłabszych. O tych, którym komunizm odbierał nie tylko prawa obywatelskie, ale nade wszystko odbierał godność. Właśnie o człowieczeństwo ks. Jerzy starał się walczyć, o nie się dopominał -podkreślał Filip Musiał.
Z kolei Tomasz Zaborowski, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność", zaapelował na nowotarskim rynku, by nadal wsłuchiwać się w słowa ks. Popiełuszki: "Z rozwagą, ale bez trwogi”. - Wsłuchujmy się cały czas w te jego słowa. Niech nadal będą naszą drogą i naszym kierunkowskazem, niech zawsze podnoszą nas na duchu wtedy, gdy jesteśmy bliscy zwątpienia - mówił.
Ostatnim punktem obchodów 40. rocznicy śmierci bł. Popiełuszki na Podhalu był program artystyczny w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu. Na scenie młodzi artyści zaprezentowali spektakl "Zło dobrem zwyciężaj". W różne role wcielili się harcerze z Podhalańskiego Hufca ZHP, zespół Młode Podhale i Stanisław Kita - nowotarski muzyk, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor. Program artystyczny zakończył koncert "Wolność jest w nas" w wykonaniu Studia Piosenki "Septyma".