Pomoc od A do Z

Już po raz ósmy w Krakowie na Małym Rynku obchodzony będzie Światowy Dzień Ubogich.

Centralnym miejscem krakowskiej edycji wydarzenia, które odbędzie się od 15 do 17 listopada, będzie Namiot Spotkań, który stanie na Małym Rynku. Inicjatywa ŚDU została zapoczątkowana przez papieża Franciszka i ogłoszona wiernym podczas Roku Miłosierdzia w 2016 r.

- Światowemu Dniowi Ubogich przewodzi w tym roku hasło "Modlitwa ubogiego dociera do Boga”" zaczerpnięte z Księgi Syracha. Papież Franciszek wskazuje na modlitwę jako niezwykłą przestrzeń troski Boga o człowieka, w której kocha On każdego człowieka. A w Jego błogosławionych dłoniach zwłaszcza potrzebujący, samotny, chory i zepchnięty na margines życia może czuć się bezpieczny i wysłuchany - tłumaczy ks. Mariusz Słonina, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Trzy dni ŚDU mają pomoc osobom w kryzysie bezdomności oraz zachęcić wszystkich do niesienia pomocy potrzebującym. W ramach wydarzenia przewidziano m.in. ciepłe posiłki i wspólne spędzanie czasu. Będą także porady prawne i psychologiczne, pomoc socjalna czy aktywizacja zawodowa. Zainteresowani będą mogli wziąć też udział w różnego rodzaju warsztatach, jak i zajęciach sportowych czy zagrać w planszówki.

Specjalistyczna opieka medyczna oraz możliwość skorzystania z fryzjera czy łaźni będzie udzielana w Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Smoleńsk 4 w Krakowie. W niedzielę odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

- Idea jest taka, że razem dzielimy emocje, zawiązujemy więzi przez pewną aktywność - czy to sportową czy rękodzieło. Niestety, często osoby w kryzysach spotykają się z odrzuceniem społecznym. Chcemy z pomocą wolontariuszy i pracowników instytucji charytatywnych odwracać ten trend - mówi Jakub Kwaśnik, dyrektor wykonawczy Arcybractwa Miłosierdzia, dodając, ze Namiot Spotkań może być miejscem wzajemnego poznania, czy pozyskania wiedzy na temat tego, jak właściwie reagować, jak pomagać, i jak włączyć się lub wesprzeć codzienne działania instytucji pomocowych.

W ubiegłym roku we wszystkich dniach ŚDU wzięło udział ponad 1500 osób. Co ważne, każdy może stać się częścią tych obchodów. Osoby, które chciałby pełnić posługę wolontariuszy podczas ŚDU mogą się zgłosić pod adresem dorota.suder@krakowcaritas.pl.

- Ten czas daje możliwość doświadczenia wspólnoty Kościoła, spotkania wartościowych, mądrych i inspirujących ludzi oraz zawarcia znajomości, które często przeradzają się w przyjaźnie. Jeśli zatem ktoś chce dobrze wykorzystać dany mu przez Boga czas, doskonalić się w miłości bliźniego, mieć wpływ na przemienianie świata, służyć potrzebującym, doświadczyć wspólnoty oraz poznać ciekawych ludzi, to niech zostanie wolontariuszem podczas Światowych Dni Ubogich w naszej archidiecezji - zachęca dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Głównymi organizatorami Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej są: Archidiecezja Krakowska, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Arcybractwo Miłosierdzia, Dzieło Pomocy św. o. Pio, Kancelaria adwokacka Lexay, Wspólnota Hanna, Fundacja "Po pierwsze Człowiek", Zgromadzenie Albertynek, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

« 1 »