Do przygotowania żłóbka w ramach nowego projektu Szopka Bernardyńska Całoroczna zachęca o. Tarsycjusz Bukowski OFM, rzecznik sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Łukasz Kaczyński: Skąd pomysł, by zaprosić wszystkich do takiej właśnie aktywności w okresie przedświątecznym?
O. Tarsycjusz Bukowski OFM: Pomysł zorganizowania konkursu zrodził się podczas realizacji projektu, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z funduszy województwa małopolskiego. Nazwaliśmy go Szopka Bernardyńska Całoroczna. Projekt zakłada budowę stałej szopki w ciągu 2 lub 3 lat. Będzie ona dostępna dla odwiedzających sanktuarium jako część ekspozycji muzealno-wystawienniczej. W ramach przygotowań odbywają się warsztaty, podczas których zgromadzono eksponaty z różnych klasztorów bernardyńskich. Zostały dokładnie opisane i skatalogowane, a także powstawały nowe elementy, które znajdą się we wspomnianej szopce. Pomysłodawcą całości jest Herbert Oleschko. Można powiedzieć, że warsztaty, konkurs oraz pomysł na stworzenie szopki całorocznej to wynik jubileuszu, który w zeszłym roku obchodziliśmy w naszym zakonie, a w Kalwarii Zebrzydowskiej zorganizowaliśmy te obchody szczególnie uroczyście. Mam na myśli 800. rocznicę pierwszej szopki w Greccio, którą zorganizował św. Franciszek.
Czego oczekujecie od uczestników konkursu?
Zapowiedzieliśmy, że konkurs jest na żłóbek. I tak ma wyglądać. Dowolną techniką należy wykonać żłóbek, ale nie całą szopkę. Sugerujemy rozmiary od 10 do 30 cm. Może być z figurką Dzieciątka Jezus, może być bez. Prace należy składać w Centrum Dziedzictwa i Dialogu przy pl. Rajskim (tuż obok kaplicy św. Rafała) do niedzieli 15 grudnia - w poniedziałki, środy, czwartki i soboty od godz. 8 do 16, a we wtorki i piątki - od 11 do 19.
Dlaczego warto wziąć udział w tym przedsięwzięciu?
Nie chodzi tylko o nagrody, jakie przygotowaliśmy. Oczywiście pierwsza jest wyjątkowa, ale każdy uczestnik będzie obdarowany przesłaniem, jakie płynie ze żłóbka, a jest ono ponadczasowe. Chrystus z miłości do każdego człowieka rodzi się, by przynieść ludziom niebo. Ta miłość się nie skończy i jest ratunkiem dla świata. Szczególnie mocno trzeba to podkreślić w dzisiejszych czasach - pełnych wojen, konfliktów i podziałów. Malutkie Dzieciątko Jezus w żłobie ma Boską moc zaprowadzania pokoju w sercu człowieka i pomiędzy ludźmi. Pomimo odrzucenia, biedy Betlejem, zimna i ciemności Bóg przychodzi.
Co stanie się z nadesłanymi żłobkami - tym zwycięskim i pozostałymi?
Przyjęte prace zostaną poddane ocenie jury, które wyłoni zwycięzców konkursu, a następnie wszystkie prace zostaną wystawione jako ekspozycja czasowa w Centrum Dziedzictwa i Dialogu. To instytucja, która działa od lipca przy naszym sanktuarium. Odbędzie się też specjalne spotkanie z wręczeniem nagród. Po szczegóły konkursu zapraszamy na naszą stronę internetową www.kalwaria.eu.