Dzień 19 marca to imieniny Józefa, a zarazem święto miasta Krakowa, którego św. Józef jest patronem. Z tej okazji, począwszy od roku 2000, wręczany jest Medal św. Józefa.
W tym roku otrzymali go: Dominik Jaśkowiec, poseł na Sejm RP, za podejmowanie licznych działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w skali ogólnopolskiej, oraz Stanisław Skarbiński, mistrz kamieniarski. "Od wielu lat pracuje na rzecz samorządu gospodarczego. Jego działalność jest bezcenna dla krakowian w trwających czasach niedoboru kompetentnych fachowców" - napisano o S. Skarbińskim w uzasadnieniu Kapituły Medalu.
Odznaczenia wręczył dziś prezydent Krakowa Aleksander Miszalski w towarzystwie przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Jakuba Koska w siedzibie Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych przy pl. Wolnica.
Przez wieki św. Józef był w Polsce czczony jako "Żywiciel Pana". Nawet gdy papież Pius V w 1570 r. wprowadził tytuł "Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny", krakowianie nie porzucili wcześniejszej formy kultu. Szczególnie w trudnych okresach wojen, zaraz i głodu patronat św. Józefa był dla mieszkańców Krakowa źródłem nadziei i otuchy.
Kult św. Józefa w Krakowie ma wielowiekową tradycję. Mieszkańcy miasta wielokrotnie zwracali się do niego o pomoc, szczególnie w trudnych chwilach. Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z jego opieką była zaraza w 1678 r., gdy krakowianie powierzyli się jego wstawiennictwu, składając srebrne wota w podzięce za ocalenie.
W 1715 r., podczas tajnego głosowania, radni jednogłośnie wybrali św. Józefa na patrona Krakowa, a rok później decyzję zatwierdził papież Klemens XI. Uroczyste ogłoszenie patronatu odbyło się 11 maja 1715 r. i było wielkim świętem - przez Rynek Główny przeszła procesja z obrazem świętego, przy akompaniamencie wystrzałów armatnich i dźwięku dzwonów. Tego samego dnia odnotowano cudowne uzdrowienie radnego Jana Antoniego Słowakiewicza.
Medal św. Józefa autorstwa prof. Jerzego Nowakowskiego po raz pierwszy wręczono 19 marca 2000 r. papieżowi Janowi Pawłowi II. Przyznawany jest corocznie - jeden dla członków Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych, w którego siedzibie odbyła się tegoroczna uroczystość, drugi dla osób zasłużonych dla organizacji i Małopolski.