Jest codziennym wsparciem dla osób niesamodzielnych, starszych i chorych, ale przede wszystkim daje możliwość reagowania na zagrożenie życia osób noszących tzw. opaski życia. Małopolski Tele-Anioł – projekt dofinansowany ze środków europejskich – już od 6 lat pomaga mieszkańcom Małopolski. W obecnej edycji wsparcie otrzymało ok. 1,5 tys. osób. W ciągu ostatnich 9 miesięcy wykwalifikowani pracownicy udzielili ponad 460 porad oraz ponad 100 razy wezwano odpowiednie służby.
Całodobowe Centrum Teleopieki, opaska bezpieczeństwa, usługi opiekuńcze, sąsiedzka pomoc oraz usługi telemedyczne. To kompleksowe wsparcie osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, jakie oferuje projekt Małopolski Tele-Anioł 2.0.
- Naszym celem jest dotarcie szczególnie do osób odizolowanych ze względu na swoją chorobę, niepełnosprawność, mieszkających samotnie bez opieki - mówi Łukasz Smółka marszałek województwa małopolskiego - dlatego stworzyliśmy Centrum Teleopieki, które zapewnia wszystkim uczestnikom projektu całodobowe wsparcie. Dzieje się to dzięki specjalnej opasce, która pozwala na bieżące monitorowanie zdrowia podopiecznych i reagowanie w stanie jego zagrożenia. Przy wsparciu Funduszy Europejskich wspólnie tworzymy przyszłość Małopolski. Przyszłość regionu, który dba o każdego mieszkańca - dodaje marszałek.
Całodobowe Centrum Teleopieki działa w Suchej Beskidzkiej i jest obsługiwane przez ratowników medycznych oraz asystentów, którzy przez 24 godziny na dobę czuwają nad stanem zdrowia podopiecznych. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku alarmowego, aby skontaktować się z centrum i uzyskać pomoc.
W ciągu ostatnich 8 miesięcy ratownicy medyczni udzielili 464 porad. Ponad 100 razy wzywano odpowiednie służby.
- Na myśl przychodzi mi historia jednej z naszych podopiecznych, która mimo nieuleczalnej choroby, wielkiego bólu i trudności, jakie ją spotykały każdego dnia, dzieliła z nami swoje drobne radości, ale także smutki. Traktowała nas jak rodzinę. Często powtarzała nam „Moje kochane aniołki czuwajcie nade mną” - kładąc się spać była spokojna, że ktoś nad nią czuwa - opowiada jeden z Asystentów Centrum w Suchej Beskidzkiej.
Dane demograficzne jasno pokazują, że społeczeństwo się starzeje. Coraz więcej osób w podeszłym wieku mieszka samotnie, często z dala od bliskiej rodziny, która mogłaby pomagać im w codziennych czynnościach. Samotność wpływa nie tylko na ich kondycję psychiczną, ale także na zdrowie fizyczne, ponieważ brak regularnej opieki zwiększa ryzyko nagłych wypadków. Seniorzy i osoby niesamodzielne często unikają zgłaszania swoich problemów, nie chcąc być dla nikogo ciężarem. Efektem tego jest wycofanie społeczne i ograniczony dostęp do niezbędnego wsparcia. Dzięki Funduszom Europejskim projekt Małopolski Tele Anioł 2.0 odpowiada na te potrzeby, dostarczając kompleksowy system wsparcia. - Dzięki projektowi mam osobę, które regularnie do mnie przychodzi i pomaga w codziennych obowiązkach. Ale to nie tylko pomoc - to też rozmowa, obecność drugiego człowieka, której mi brakowało - relacjonuje Pan Stanisław, były nauczyciel, podopieczny Tele-Anioła.
Dla wielu uczestników projektu Tele-Anioł 2.0 oznacza prawdziwą zmianę jakości życia. Wśród nich jest Pan Paweł, który ze względu na swoją niepełnosprawność wymaga nie tylko całodobowej opieki, ale także niezastąpionego wsparcia psychicznego w postaci obecności drugiego człowieka. Potrzebuje tego, czego tak często na co dzień nie doceniamy - rozmowy, wspólnych spacerów, bliskości. I to Panu Pawłowi zapewnia pomoc sąsiedzka, z której korzystają razem z Mamą. Dla Pani Bożeny taka forma wsparcia to chwila wytchnienia od codziennych obowiązków z poczuciem, że niepełnosprawny syn otrzymuje właściwą opiekę.
Wśród podopiecznych projektu spotykamy też Panią Henrykę, mieszkankę Krakowa od lat zmagającą się z problemami zdrowotnymi.
- Dzięki opasce czuję się pewniej - mówi z uśmiechem na twarzy. Nie boję się już, że jeśli coś mi się stanie, to nikt się o tym nie dowie. Teraz wystarczy, że nacisnę guzik, a ktoś z centrum od razu się ze mną skontaktuje. To dla mnie ogromna ulga - dodaje Pani Henryka.
Tele-Anioł 2.0 to nie tylko projekt, ale realna pomoc i poczucie bezpieczeństwa dla tysięcy mieszkańców Małopolski. Dzięki środkom unijnym, połączenie wykorzystania technologii i usług opiekuńczych stało się możliwe, by osoby niesamodzielne mogły czuć się bezpieczniej w każdym momencie.
Samotność i niepełnosprawność nie muszą oznaczać braku pomocy - Małopolski Tele-Anioł 2.0 to dowód na to, że Fundusze Europejskie realnie zmieniają życie na lepsze!
Ludzie niosący codzienną pomoc są sercem projektu. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich, przedsięwzięcie nieustannie się rozwija. Do współpracy zaproszono 67 jednostek samorządu terytorialnego, które pomagają w rekrutacji nowych Aniołów, niosących pomoc. To pokazuje, że wspólnymi siłami możemy dotrzeć do jeszcze większej liczby potrzebujących. - Jako samorząd województwa małopolskiego chcemy pokazać, że każdy mieszkaniec jest dla nas tak samo ważny. Dlatego właśnie inwestujemy w strategiczne obszary - zdrowie i bezpieczeństwo. Fundusze Europejskie będące w dyspozycji zarządu województwa wspierają wszystkie obszary naszego życia zmieniając je na lepsze! - podkreśla marszałek Łukasz Smółka.
Małopolski Tele-Anioł 2.0. to dofinansowana z Funduszy Europejskich operacja o znaczeniu strategicznym dla regionu.
Kontakt:
Biuro projektu
Kraków, ul. Racławicka 56 (pokój 122)
Infolinia: 12 61 60 611
(pn.-pt. w godz. 8:00-15:00)
E-mail: teleopieka@umwm.malopolska.pl
Partnerzy projektu: Województwo Małopolskie, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Diecezji Kieleckiej - Zespół Placówek Caritas w Proszowicach, Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego.
Artykuł zewnętrzny zawierający reklamę Województwa Małopolskiego