Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Kraków. Sympozjum na 400-lecie prezentek

Kraków. Sympozjum na 400-lecie prezentek przejdź do galerii

Jubileusz u krakowskich prezentek  
Grono uczestników sympozjum było dość liczne. Łukasz Kaczyński /Foto Gość
⏮ ⏪
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
  • Jubileusz u krakowskich prezentek
⏩ ⏭

W sobotę 30 maja odbyło się sympozjum z okazji jubileuszu 400-lecia szkoły i zgromadzenia krakowskich sióstr prezentek.

Łukasz Kaczyński

|

31 maja 2026 GOSC.PL

dodane 31 maja 2026
aktualizacja 31 maja 2026
FB Twitter
drukuj wyślij

Przez cały dzień trwały wykłady i prelekcje przypominające dzieje domu zakonnego oraz wpływ szkoły na rozwój edukacji w Polsce. Jedną z prelegentek była prof. Janina Kostkiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zwróciła uwagę na nowatorstwo pedagogii bł. matki Zofii Czeskiej. - Placówka, która powstała w 1627 r. z inicjatywy Zofii Czeskiej ma uniwersalny wymiar. Po pierwsze jest otwarta dla dziewcząt różnych stanów. Po drugie siostry traktują wychowanie dzieci holistycznie. Dbają nie tylko o edukację, ale kompleksowo zabezpieczają potrzeby duchowe, psychiczne i fizyczne - zaznaczyła w swoim wystąpieniu.

Z kolei s. Wanda Putyra skupiła się na kronice szkoły i zgromadzenia. Oceniła, że nie jest to tylko zwykły dokument, ale świadectwo pamięci, wiary i odpowiedzialności za następne pokolenia. - Każde pokolenie dopisuje do tej księgi własny rozdział - swoim życiem, pracą i obecnością przy młodych ludziach. Nie tylko wielkimi wydarzeniami, ale także codziennością: cierpliwością, wymaganiem, rozmową, troską, cichą wiernością obowiązkom. To właśnie z takich pozornie zwyczajnych dni powstaje historia, która trwa przez wieki. Bo szkołę tworzą nie tylko budynki i programy nauczania, ale przede wszystkim ludzie - ci, którzy uczą myśleć, wierzyć, szukać dobra i odpowiedzialnie patrzeć na drugiego człowieka - podkreśliła. Dodała też, że dzięki kronice widać niezwykłą sztafetę pokoleń. - Jedni przekazywali ją drugim: od sióstr, które przed wiekami rozpoczęły to dzieło, po wszystkich nauczycieli i wychowawców, którzy dziś niosą je dalej. I być może największym zobowiązaniem wobec tych 400 lat jest to, by następne pokolenia również mogły kiedyś powiedzieć, że spotkały tutaj ludzi, którzy im pokazali, że są odkupieni Krwią Chrystusową - oceniła.

Jak przyznała matka Anna Telus, przełożona generalna, sobotnia uroczystość to czas wielkiej radości. - Towarzyszy nam ogromna wdzięczność za tyle wsparcia od Pana Boga. Patrzymy z nadzieją w przyszłość, by ta nasza historia dalej trwała i byśmy przez nasze zaangażowanie mogli kształtować kolejne młode pokolenia - podsumowała.

Początki Szkół Sióstr Prezentek są nierozerwalnie związane z bł. Zofią Czeską i założonym przez nią Zgromadzeniem Sióstr Prezentek. Po śmierci męża Zofia związała swoje życie z Krakowem. Pod duchowym kierownictwem ojców jezuitów poświęciła się dziełom miłosierdzia, koncentrując się szczególnie na dziewczętach opuszczonych i samotnych. W kamienicach odziedziczonych po ojcu stworzyła pierwszą w Polsce szkołę dla dziewcząt z internatem. Oddając swój majątek i kolejne lata życia, troszczyła się o integralne wychowanie powierzonych jej dziewcząt. Organizowała zarówno naukę czytania, pisania i liczenia, jak i zajęcia praktyczne, przydatne kobiecie, a wszystko to odbywało się w rytmie wiary, życia duchowego i pobożnych praktyk.

"Dom Panieński", bo tak pierwotnie nazywała się szkoła, został zatwierdzony 31 maja 1627 r. przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego. Tę datę uznaje się za oficjalny początek zarówno szkoły, jak i zgromadzenia sióstr prezentek.

« ‹ 1 › »
Jubileusz u krakowskich prezentek

GOSC.PL DODANE 31.05.2026

Jubileusz u krakowskich prezentek

 
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • JUBILEUSZ
  • KRAKÓW
  • PREZENTKI
  • SIOSTRY
  • SZKOŁA

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X