Archidiecezja rodzin

bg

publikacja 18.09.2012 11:55

Tysiące osób wzięły udział w XX Pielgrzymce Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. P

Archidiecezja rodzin

– Tu jesteśmy blisko Maryi i Jej Syna. Tu również przeżywamy dzisiaj naszą przynależność do wspólnoty zwanej archidiecezją krakowską, stanowiącej żywą cząstkę Kościoła powszechnego. Ta żywa cząstka – archidiecezja krakowska – jest naszym domem. Takie jest hasło naszej tegorocznej Pielgrzymki Rodzin. Ale archidiecezja będzie żywą wspólnotą, jeśli będą tworzyć ją mniejsze, żywe i dynamiczne wspólnoty parafialne i rodzinne. Tak więc hasło jest również zadaniem – zwrócił się do pielgrzymów kard. Stanisław Dziwisz, któremu towarzyszyli inni biskupi krakowscy – Damian Muskus, Jan Szkodoń i Jan Zając.

Metropolita krakowski podkreślił, że rodzina potrzebuje we współczesnych czasach szczególnej ochrony. – Niestety, dzisiaj jesteśmy świadkami częstych zamachów na rodzinę, i to ze strony instytucji, które powinny szczególnie dbać o jej dobro. Samo słowo „rodzina” staje się niekiedy niewygodne. Lansuje się nową rzeczywistość, zwaną związkami partnerskimi, co stanowi zasadnicze nieporozumienie. Powiedzmy jasno: związki partnerskie jednopłciowe naruszają prawo naturalne, a ich oficjalne ustanawianie nie chroni porządku i zdrowia społecznego, a jest jedynie ustępowaniem władzy prawodawczej wobec nieuporządkowanych skłonności ludzkiej natury – powiedział dobitnie kardynał.

Dodał, że Kościół rozumie dramat rodzin nieposiadających dzieci. – Ale nowe życie, nowe dzieci powinny się rodzić w miłości małżeńskiej, a nie w laboratoriach – powiedział, odnosząc się do metody in vitro. Dodał jednak, że Kościół przyjmuje dzieci poczęte w ten sposób „z miłością, jak przyjmuje każdego człowieka”. – Nie zgadzamy się na tę metodę w imię godności człowieka, a także prawa do życia każdego człowieka, a przecież odmawia się tego prawa niszczonym lub zamrażanym ludzkim embrionom, chociaż każdy z nich już jest istotą ludzką – stwierdził.

Na koniec zaprosił pielgrzymów do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny, który odbędzie się w Krakowie 14 października pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. – Podobne marsze odbyły się już w innych miastach. W ich gronie nie może zabraknąć papieskiego Krakowa! Dlatego bardzo serdecznie zapraszam do udziału w tym ważnym wydarzeniu-świadectwie – powiedział kardynał.