Początek Roku Wiary w Krakowie

mk

publikacja 10.10.2012 14:46

Uroczystym rozpoczęciem obchodów Roku Wiary w archidiecezji krakowskiej będzie Msza św. w katedrze wawelskiej, którą 11 października o godz. 16.30 odprawi bp Jan Szkodoń.

Początek Roku Wiary w Krakowie Mszę św. rozpoczynającą Rok Wiary w katedrze na Wawelu odprawi bp Jan Szkodoń Józef Wolny/GN

„Ufam, że ten święty czas, poprzez postawę i zaangażowanie ludzi wierzących, w tym oddanych Bogu poprzez święcenia i śluby zakonne, ukaże światu piękno wiary i stanie się dla wielu inspiracją do jej głębszego przeżywania i podejmowania odważnego świadectwa” – napisał kard. Stanisław Dziwisz, zapraszając do uczestnictwa w rozpoczęciu Roku Wiary. Swoje zaproszenie metropolita krakowski skierował w szczególności do wspólnot seminaryjnych, zakonnych i diecezjalnych, zakonów męskich i żeńskich, osób konsekrowanych, organizacji, ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Dokładne kalendarium obchodów Roku Wiary, zarówno na poziomie diecezji i parafiach, jak i propozycje modlitw w rodzinach można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej> rokwiary.diecezja.pl.

Inicjatywy na Rok Wiary

Ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Wiary stał się również inspiracją do podjęcia szeregu inicjatyw, które mają pomóc w dobrym przeżyciu tego czasu. Oprócz materiałów wydawanych przez różne ośrodki, zawierających refleksje i modlitwy, są to także konkretne wydarzenia w poszczególnych kościołach i parafiach.

W kolegiacie akademickiej św. Anny codziennie będzie odprawiana Msza św. o godz. 13 – „szczęśliwa trzynastka”. Prowadzone przez ks. dr .hab. Andrzeja Muszalę w kościele św. Marka spotkania modlitewne w tym roku oparte będą na tekstach bł. Jana Henryka Newmana. Każde spotkanie będzie się składało z półgodzinnej konferencji oraz modlitwy w ciszy. Newman, który przeszedł na katolicyzm pod wpływem lektury tekstów Doktorów Kościoła, jest – jak uważa ks. Muszala – jakby współczesnym Doktorem Kościoła i doskonałym przewodnikiem na Rok Wiary.

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem, które również zaplanowano na początek Roku Wiary, będzie ewangelizacja Krakowa „Bliżej, Mocniej, Więcej”. To trzy dni spotkań od 19 do 21 października, kiedy krakowski Kościół będzie zapraszał do siebie tych, którzy z niego odeszli lub pozwolili, by wiara znalazła się na marginesie ich życia. Dwa pierwsze dni ewangelizacji będą się odbywały na stadionie Cracovii, a w niedzielę „BMW” przeniesie się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

 

Rok Wiary u dominikanów

Osobny, obszerny program przygotowali na najbliższy rok krakowscy dominikanie. Podczas rozpoczynającej ten czas Mszy św., która odbędzie się w czwartek 11 października o godz. 19.30 w bazylice Świętej Trójcy, przekazany zostanie symbol wiary oraz uczczone relikwie św. Piotra z Werony, dominikańskiego męczennika.

Przez cały Rok Wiary prowadzone będą również „Lekcje religii dla dorosłych”, czyli cotygodniowe katechezy, podczas których omawiane będą kolejne fragmenty Credo. Katechezy będą również poprzedzać większe święta i uroczystości, wyjaśniając ich liturgię.

Dominikańska Szkoła Patrzenia będzie uczyć języka symboli poprzez oglądanie filmów, a obrzędy katechumenatu – przeżywane razem z osobami przygotowującymi się do przyjęcia chrztu i bierzmowania – będą przypomnieć o otrzymanej przez każdego łasce wiary. Okazją do praktykowania wiary będą uroczyste celebracje, nabożeństwa, nocne czuwania i wigilie uroczystości.

O wszystkich inicjatywach na bieżąco można przeczytać na stronie internetowej: liturgia.pl/rokwiary. Niebawem portal Liturgia.pl ma zaprezentować specjalny serwis, poświęcony tematyce Roku Wiary.