Targi dobrych lektur

Bogdan Gancarz

publikacja 27.10.2012 13:44

Tłumy ludzi już od 9.00 czekały 27 października na otwarcie Targów Książki. Tymczasem hala targowa otwierała swe podwoje dopiero godzinę później.

Targi dobrych lektur - Drugi tom "Skarbów krakowskich klasztorów" był długo oczekiwany - mówi Ewa Markiewicz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Bogdan Gancarz/GN

Miłośników dobrych lektur nie odstraszyły jednak długie kolejki. Ustawiały się m.in. do ks. kard. Stanisława Nagy’ego, który na stoisku „Białego Kruka” podpisywał wraz z fotografikiem Adamem Bujakiem wydaną przez tę oficynę biografię bł. Jana Pawła II swojego autorstwa.

Swoją ofertę wydawniczą prezentowały również muzea krakowskie. – Długo oczekiwaną nowością jest II tom albumu „Skarby krakowskich klasztorów” Janusza T. Nowaka i Witolda Turdzy. To dokumentacja kolejnych siedmiu spośród piętnastu wystaw zorganizowanych w naszym muzeum w latach 1999–2007 – mówi Ewa Markiewicz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ciekawy sposób propagowania i zarazem finansowego wspierania swych zbiorów zaprezentowało Muzeum Narodowe. Można tam było kupić nasiona kwiatów m.in. malwy czarnej, maciejki, słonecznika i groszku pachnącego, zapakowane w ozdobne torebki z reprodukcjami pięknych obrazów ze zbiorów MNK m.in. „Helenki z kubkiem”, „Nasturcji” i „Słonecznika” Stanisława Wyspiańskiego, „Japonki” i „Martwej natury z kawonami” Józefa Pankiewicza oraz „Róży Sauronu (Portret Zofii Minderowej)” i „Portretu żony. Na letnim mieszkaniu”. Każda torebka odsyłała do tego oddziału muzealnego, gdzie przechowywany jest reprodukowany obraz. Przy Domu Mehoffera jest również ogród, gdzie można zobaczyć kwiaty wysiane z nasion krakowskiej firmy „Polan”.  Firma przeznacza 5 proc. ze sprzedaży nasion w torebkach z reprodukcjami malarstwa polskiego na wsparcie Muzeum Narodowego w Krakowie.

Miłośnicy malarstwa mieli okazję spotkać się na Targach z prof. Dorotą Kudelską, autorką najnowszej biografii Jacka Malczewskiego wydanej przez wydawnictwo W.A.B. – To owoc kilkunastoletniej pracy. Udało mi się odnaleźć nowe szczegóły biografii twórczej Malczewskiego i sprostować nieścisłości pokutujące od lat w publikacjach naukowych i popularnych – powiedziała autorka, historyczka sztuki z KUL.