Jubileusz "Balzera"

Bogdan Gancarz

publikacja 29.10.2012 09:39

Zakopiańskie I Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera świętowało jubileusz 100-lecia działalności

Jubileusz "Balzera" Młodzież śpiewała absolwentom góralskie nuty www.absolwencilo-zakopane.pl

Główne uroczystości jubileuszowe trwały od 26 do 28 października. Odprawiono m.in. w zakopiańskich świątyniach: Najświętszej Rodziny i starym kościółku na Pęksowym Brzyzku Msze św. w intencji żyjących i zmarłych profesorów oraz uczniów szkoły. Przed gmachem szkoły najstarsza uczestniczka jubileuszu Danuta Bałuk (matura 1934) odsłoniła wraz z obecnym dyrektorem szkoły Markiem Donatowiczem odsłonili tablicę pamiątkową.

W sali kina „Sokół” odbyła się akademia jubileuszowa. Wśród obecnych tam absolwentów „Balzera”, którzy przyjechali ze wszystkich stron świata, byli m.in. senator prof. Stanisław Hodorowicz (matura 1959) i burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, który maturę zdawał w 1969 r. Szkołę ukończyli także inni burmistrzowie zakopiańscy: Adam Bachleda-Curuś i Piotr Bąk.

Patronem szkoły jest od 1937 r. prof. Oswald Balzer (1858-1933), znany historyk prawa. Choć lwowianin, miał wielkie zasługi dla Podhala. Dzięki jego ekspertyzom historyczno-prawnym wygraliśmy na początku XX wieku spór graniczny z Węgrami o Morskie Oko.

- Niestety, obowiązki parafialne nie pozwoliły mi wyrwać się na uroczystości jubileuszowe. Łączyłem się jednak duchowo z ich uczestnikami – napisał do nas z ubolewaniem ks. Witold Józef Kowalów, kapłan archidiecezji krakowskiej, proboszcz w Ostrogu na Ukrainie, absolwent szkoły w 1986 r. – Wspominam okres licealny jako czas szczęśliwej młodości – rozrzewnia się z kolei Witold Gadowski, znany krakowski dziennikarz i pisarz, maturzysta „Balzera” z 1983 r.  W tym samym roku maturę zdawali: Izabela Saryusz-Skąpska, obecnie szefowa Federacji Rodzin Katyńskich i Kajetan d’Obyrn, dyrektor kopalni soli w Wieliczce. – W latach 70. maturę zdawali u nas Jerzy Filar, późniejszy nomen omen filar zespołu „Nasza Basia Kochana”, śpiewający m.in. popularną piosenkę „Samba sikoreczka” oraz Waldemar Dziki, potem znany reżyser filmowy – dodaje Gadowski.

Szkołę kończyli także wybitni uczeni np. romanistka oraz iberystka prof. Gabriela Makowiecka, znawcy krajoznawstwa w tym Witold Paryski, autor słynnych przewodników po tatrach i "Encyklopedii Tatrzańskiej, a także późniejsi oficerowie Wojska Polskiego. - Słynny kawalerzysta  gen. Klemens Rudnicki wspominał mi niegdyś w Londynie, że i on był wychowankiem tej szkoły, na samym początku jej istnienia. Zdawał maturę w warunkach wojennych, w 1915 r. – mówi dr Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Piłsudskiego w Krakowie.

Z okazji jubileuszu wydano również monografię szkoły oraz otwarto wystawę fotografii i pamiątek dokumentujących jej przeszłość.