Rozwiną swoje talenty

Bogdan Gancarz

publikacja 30.10.2012 09:08

Młodzi muzycy ze Świątnik Górnych mogą kształcić swoje talenty. Działa tam już bowiem szkoła muzyczna.

Rozwiną swoje talenty Uczniowie nowej szkoły muzycznej mieli okazję posłuchać, jak grają ich nauczyciele Marian Cichoń/GN

Chętnych do muzykowania nigdy w tej ambitnej miejscowości, która przez wieki dostarczała katedrze wawelskiej służących jej „świątników”, zaś Małopolsce kłódek i innych wyrobów ślusarskich, nigdy nie brakowało. Śpiewali w chórach, grali w orkiestrach dętych. Aby jednak kształcić indywidualne umiejętności muzyczne, musieli wędrować do Krakowa. Mimo bliskości podwawelskiego grodu, rodzice niekiedy rezygnowali z posyłania dzieci do szkół muzycznych, ze względu na absorbujące dojazdy. Świątniczanie zakrzątnęli się więc, aby utworzyć własną szkołę mogącą rozwijać talenty muzyczne ich dzieci.

31 lipca Rada Miasta podjęła uchwałę o powołaniu szkoły muzycznej I stopnia. Był to efekt porozumienia samorządu i Ministerstwa Kultury. Rozpoczęła się potem akcja informacyjna. – Proboszczowie z okolicznych parafii zawiadamiali parafian o możliwości kształcenia muzycznego ich dzieci, umieszczano informacje na stronach internetowych, roznoszono ulotki po sklepach i firmach – opowiada Robert Kozłowski, który został dyrektorem szkoły muzycznej. Sam przeszedł pełną drogę edukacji muzycznej. W 1987 r. zaczął się uczyć gry na trąbce w orkiestrze parafialnej w Podstolicach. Potem został uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego i Państwowego Liceum Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Krakowie, gdzie zdał maturę z wyróżnieniem. Ukończył następnie krakowską Akademię Muzyczną, gdzie u prof. Macieja Negreya napisał pracę magisterską pt. „Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli w Wieliczce na tle amatorskiego ruchu w regionie”. Od 1999 r. kieruje Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą Miasta i Gminy Świątniki Górne.

W połowie września br. odbyły się egzaminy kwalifikacyjne. Przyjęto 78 dzieci z gmin Świątniki Górne, Siepraw i Wieliczka. Zajęcia będą się odbywały w cyklu cztero- i sześcioletnim, w zależności od grup wiekowych. Na potrzeby szkoły zaadaptowano pomieszczenia w budynku świątnickiego Liceum Profilowanego. Są klasy do zajęć oraz aula, gdzie będą się odbywały próby zespołowe i koncerty.

– Uczniowie będą się mogli uczyć gry na: skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, akordeonie, trąbce, puzonie, tubie, flecie, saksofonie i perkusji. Będzie działał chór. Postanie również magazyn instrumentów, które będą mogły być wypożyczane uczniom – informuje dyrektor Kozłowski.

W placówce będzie uczyło 13 nauczycieli. Ich umiejętności muzyczne świątniczanie mieli okazję poznać pod koniec października, podczas koncertu inaugurującego działalność szkoły. – Jestem przekonany, że powstanie szkoły muzycznej jest wydarzeniem historycznym, które zapisze się złotymi zgłoskami w dziejach Świątnik Górnych, a absolwenci tej placówki będą przykładem dobrze wykształconego, wrażliwego, doceniającego sztukę Polaka-Europejczyka – mówi Robert Kozłowski.