Niech nam żyje Rzeczpospolita!

mk

publikacja 10.11.2012 22:48

W Centrum Kultury Ruczaj w Krakowie odbyły się „Urodziny Rzeczpospolitej”.

Niech nam żyje Rzeczpospolita! Najbardziej widowiskowe były salwy z broni czarnoprochowej, przygotowane przez Podolski Regiment Odprzodowy, które odbyły się po zmroku. Miłosz Kluba/GN

W przeddzień Święta Niepodległości miłośnicy historii mogli m.in. przejechać się zabytkowym samochodem wojskowym, obejrzeć pokaz walki szablą, zakupić rękodzieło, a nawet dać się zakuć w dyby.

Dla najmłodszych przygotowano kilka sal, w których można było zagrać w gry związane z historią Polski: od zwykłych, małych wersji planszowych, aż po gry wielkoformatowe.

Nie zabrakło też typowo urodzinowych akcentów. Grupa rekonstrukcyjna „Podolski Regiment Odprzodowy” kilkukrotnie urządzała salwy wiwatowe z broni czarnoprochowej (szczególnie widowiskowa była salwa po zmroku), a po południu odbył się finał konkursu na toast dla Rzeczypospolitej.

„Każdy, kto tu dzisiaj stoi, niech Polaków się nie boi”, „by czerep rubaszny, który poecie sen z powiek spędzał, w pył się rozsypał” – deklamowali uczestnicy. Każdy mógł nie tylko wznieść toast, ale pokrzepić gamratką – staropolską zupą piwną.

Zakończeniem „Urodzin Rzeczypospolitej” był koncert Jacka Kowalskiego „Pod świetnymi chorągwiami”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.