Zła reklama alkoholu

Jan Głąbiński

publikacja 26.11.2012 10:40

Około 300 osób z całej Polski, a także ze Słowacji wzięło udział w XXIX Dniach Trzeźwości na Podhalu, które zakończyły się 25 listopada w Nowym Targu. W programie znalazły się świadectwa alkoholików, przyrzeczenia abstynenckie, spotkania z młodzieżą, mityngi.

Zła reklama alkoholu Jan Głąbiński

Dni Trzeźwości odbywały się pod hasłem: „Reklama alkoholu przyczyną społecznego zła”. Prelekcje prowadził ks. dr hab. Leszek Łysień z Bielska-Białej. – Człowiek borykający się z nałogiem potrzebuje naszej pomocy, potrzebuje kontaktu z ludźmi, którzy kierują się logiką miłości, wiary i nadziei – podkreślał ks. Łysień. Przytoczył opowieść, kiedy człowiek uzależniony, będący już na dnie, wpada w szatańskie sidła, gdzie są tylko lustra, dostrzega w nich siebie, ale nie ma nikogo wokół, kto mógłby mu pomóc.

Podczas Dni Trzeźwości ich uczestnicy spotkali się z podhalańską młodzieżą, która złożyła przyrzeczenia abstynenckie od alkoholu i innych używek. Złożyli je także uczestnicy Dni Trzeźwości. Młodzi górale wysłuchali kilku świadectw alkoholików.

Jeden z organizatorów dni – ks. Leszek Koniorczyk z nowotarskiej parafii NSPJ – zwraca uwagę, że nie chodzi tylko o uzależnienie od alkoholu. – Żyjemy w świecie, gdzie trzeźwość nie odnosi się tylko do picia lub niepicia. Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na trzeźwy umysł – podkreślał ks. Leszek. Duchowny cieszy się, że dzięki Dniom ożywia się w parafii i na całym Podhalu duszpasterstwo trzeźwości. Ks. Koniorczyk na zakończenie podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji Dni i wsparli finansowo to przedsięwzięcie. – Pozostaje mi zaprosić wszystkich za rok, na wielkie jubileuszowe spotkanie – mówi ks. Koniorczyk.

XXIX Dni Trzeźwości na Podhalu zorganizowali Duszpasterstwo Trzeźwości przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz i NKA „Rodzina”.