Spotykamy się „pod Adasiem”!

Monika Łącka

publikacja 02.12.2012 17:29

W czwartek, na Rynek Główny, od samego rana, przybywać będą szopkarze ze swoimi dziełami, aby zająć jak najlepsze miejsce u stóp wieszcza Adama. W południe, tuż po hejnale, barwny korowód przejdzie wokół Rynku.

Spotykamy się „pod Adasiem”! Szopkarskie dzieła krakowskich mistrzów zachwycają nas już od 70 lat! Grzegorz Kozakiewicz

Krakowska szopka musi być piękna, kolorowa (najczęściej wykonana jest z wielobarwnych papierów zdobiących styropian, drewna pokrytego błyszczącą folią, staniolem, a nawet złotkami po cukierkach), pełna detali, których wykonanie wymaga nie lada cierpliwości i zajmuje mistrzom szopkarskiego rękodzieła niemało czasu i – rzecz jasna – nie może w niej zabraknąć elementów nierozerwalnie z Grodem Kraka związanych: Lajkonika, smoka wawelskiego, ważnych budynków, budowli (np. Barbakanu czy Bramy Floriańskiej) i kościołów (obowiązkowo: kościoła Mariackiego, katedry na Wawelu).

Często pojawia się też postać bł. Jana Pawła II, Tadeusza Kościuszki, pana Twardowskiego, czy krakowskich świętych podążających do żłóbka, by pokłonić się Bożemu Dziecięciu i Świętej Rodzinie. Wszystkie postacie wykonane są z drewna, modeliny, plastiku lub gipsu. Nie byłoby też krakowskiej szopki bez biało-czerwonej flagi lub białego orzełka.

Cała konstrukcja, która czasem jest mała, a nawet miniaturowa, a czasem ogromna, mierzona w metrach, coraz częściej przypomina barwny teatrzyk z podświetlaną sceną, w którym wszystko porusza się za pomocą nowoczesnych i skomplikowanych mechanizmów, a przyjemność oglądania potęguje płynąca z wnętrza szopki muzyka.

Pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich został zorganizowany w 1937 r. Oceniano w nim 86 konstrukcji. Początkowo nagrodami były artykuły żywnościowe. Nagrody pieniężne pojawiły się dopiero po wojnie. Konkurs wznowiono w 1945 r., a od 1946 r. jego organizatorem jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Tradycja budowania szopek jest w Krakowie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Do najsłynniejszych szopkarskich rodzin należą: Malikowie, Głuchowie, Dłużniewscy i Gillertowie. Rekordzistami, którzy w konkursie uczestniczyli nawet kilkadziesiąt razy są natomiast: Maciej Moszew i Tadeusz Gillert oraz nieżyjący już: Witold Głuch, Stanisław Paczyński i Bronisław Pięcik.

Teraz czas na jubileuszowy, bo 70. już konkurs! We wspomnienie św. Mikołaja z Myry, wszystkie zgłoszone do konkursu szopkarskie arcydzieła zobaczymy najpierw pod pomnikiem Adama Mickiewicza, a później na scenie ustawionej na płycie Rynku Głównego. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę, 9 grudnia o godz. 14 w reprezentacyjnej sali Międzynarodowego Centrum Kultury (kamienica „Pod Kruki”, Rynek Główny 25).

Z okazji jubileuszu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowuje też specjalną atrakcję – mapping, czyli nowoczesną formę szopki wraz z przedstawieniem jasełkowym (9 grudnia, godz. 17). Z tej okazji plac Szczepański zamieni się w barwną świetlną szopkę.

Wystawę pokonkursową będzie można podziwiać do 24 lutego 2013 r. w Pałacu Krzysztofory.