Papieska choinka

Miłosz Kluba

publikacja 18.12.2012 10:44

Dwa dni przed Wigilią – 22 grudnia – już po raz szósty zabłyśnie bożonarodzeniowe drzewko. Tegoroczna choinka ma ponad 20 metrów wysokości.

Papieska choinka Choinka przy ul. Franciszkańskiej rozbłyśnie już 22 grudnia Tadeusz Warczak

Uroczyste zapalenie światełek na choince nastąpi o godz. 16. Na wydarzenie zaprasza kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Oprócz niego, przed choinką zgromadzą się, jak co roku, licznie przybyłe dzieci. Tym razem organizatorzy chcą szczególnie zauważyć te najbardziej potrzebujące – z domów dziecka i ośrodków szkolno-wychowawczych. Wszystkie otrzymają świąteczne upominki.

Spotkanie poprowadzą rodzinnie Maja Barełkowska-Cyrwus i Piotr Cyrwus. Na scenie wystąpi m.in. kapela góralska z Bukowiny Tatrzańskiej "Mali Miętusianie" oraz schola dziecięca z parafii bł. Jana Pawła II z Nowego Targu. Gwiazdą wieczoru będzie o. Łukasz Buksa Band. Zakonnik specjalnie na tę okoliczność napisał pastorałkę "Błogosław, Dziecino".

Sygnał do zapalenia choinki da, grając na rogach myśliwskich „Fanfarę honorową”, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

U podstawy drzewka zostanie także umieszczony duży kamień ze skały dolomitowej, na którym zostanie umieszczona pamiątkowa tablica z dedykacją. Sama choinka przyjechała do Krakowa z włoskiego regionu Trentino-Alto Adige (Trydent-Górna Adyga). Jodła, która stanie przed Domem Arcybiskupów Krakowskich, rosła w pobliżu Przełęczy Cereda na wysokości 1400 m n.p.m. Po ścięciu drzewo zostało podzielone na dwie części, by umożliwić jego transport tirem przez Austrię i Czechy. Zostaną one ponownie połączone za pomocą specjalnej stalowej konstrukcji. W drogę choinka wyruszyła 14 grudnia, by do Krakowa dotrzeć 17 grudnia. Na wjazd do centrum miasta i postawienie przed pałacem arcybiskupów drzewko zaczeka do dzisiejszego wieczora.

Z Włoch wraz z choinką przyjedzie transport 500 paczek żywnościowych, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Ponadto dzieci z Imèr w Dolinie Primiero w wieczór św. Mikołaja zebrały swoje zabawki, by przekazać je bardziej niż one potrzebującym dzieciom.

"Choinka mówi, że życie jest »zawsze zielone«, gdy staje się darem, nie tyle poprzez rzeczy, co przez dawanie samych siebie: w przyjaźni i w szczerej miłości, w niesieniu bratniej pomocy i przebaczaniu, we wspólnym spędzaniu czasu i we wzajemnym słuchaniu" – mówił papież Jan Paweł II w grudniu 2004 roku. Choinka pod oknem papieskim to nawiązanie do tradycji stawiania świątecznego drzewka na Placu św. Piotra w Rzymie. W tym roku mija dokładnie 30 lat od chwili, gdy w 1982 roku stanęła tam pierwsza choinka.