Światełko u Gaździny Podhala

Jan Głąbiński

publikacja 20.12.2012 16:09

Betlejemskie Światło Pokoju 19 grudnia dotarło do Ludźmierza.

Światełko u Gaździny Podhala To już piękna tradycja, że przekazanie Światełka Betlejemskiego do sanktuarium maryjnego w Ludźmierzu kończy się przy ołtarzu polowym Jan Głąbiński/GN

– Oto Pan Bóg przyjdzie, oto pośród hal i dziedzin podhalańskich będziemy witać Bożego Syna – mówił ks. kustosz Tadeusz Juchas. Wcześniej mali górale wysłuchali również kazania na temat św. Tomasza Morusa w ramach cyklu roratnego z „Małym Gościem Niedzielnym”.

Po Mszy św. z sanktuarium do ołtarza polowego, w ogrodzenie różańcowym wyruszyła procesja. Na jej czele jechały zaprzęgi konne z dziećmi poprzebieranymi za anioły. Światełko Betlejemskie nieśli mali górale z hufca podhalańskiego z drużyny wielopoziomowej im. ks. prof. Józefa Tischnera z Rogoźnika koło Ludźmierza. Przy ołtarzu polowym ustawiono symbolicznie pusty żłóbek. Dzieci wypełniły go siankiem. Mali górale przystroili też choinki pięknym ozdobami.

Uroczystość przekazania Światełka Betlejemskiego do Ludźmierza zbiegała się z włączeniem iluminacji ołtarza i ogrodu różańcowego.