Nie wszystko musi być „super”

mk

publikacja 21.12.2012 13:44

W ramach „Ich Areopagu Wiary” odbyło się spotkanie z Katarzyną Łaniewską, znaną z roli babci Józi w serialu „Plebania” oraz babci z „Ziarna".

Nie wszystko musi być „super” Spotkanie odbyło się w auli krakowskiego seminarium duchownego Miłosz Kluba/GN

Mówiąc o osobach, które wpłynęły na jej wiarę, aktorka mówiła m.in. o ks. Jerzym Popiełuszce. Wspominała działalność w grupie aktorskiej, która z nim współpracowała. – Samo zaproszenie do kościoła to była wielka nobilitacja naszego zawodu – wspominała. Mówiła też o samym ks. Jerzym. – Był pełen wdzięku, uroku, bardzo chłopięcy – opowiadała. Podkreślała, jak bardzo niezrozumiałe było dla wszystkich jego zabójstwo: – Dlaczego? Za co? Przecież jego kazania nie były polityczne! One trzymały się ściśle Ewangelii – zapewniała. – To była oaza wolności – mówiła aktorka, wspominając Msze św. sprawowane przez ks. Popiełuszkę. – Widać było kawałek wolnej Polski, otoczonej kordonem milicji.

Pojawiły się także opowieści ze świata mediów i telewizji. – Dzisiaj wszystko jest super: a przecież to może być piękne, mądre, genialne, dobre, wartościowe, ciekawe – mówiła Katarzyna Łaniewska, krytykując ubogi język i nadmierne zapożyczanie z języków obcych. Opowiadała również o tym, jak pieniądze wpływają na wartości w telewizji. Przytoczyła swoją rozmowę z jednym ze sportowców, który kiedyś każdy występ zaczynał znakiem krzyża, ale potem przestał. – Powiedział, że nadal to robi, ale w szatni, nie przed kamerami. Zabronili mu tego sponsorzy – wyjaśniała K. Łaniewska. Podobnie było z serialem „Plebania”, w którym początkowo dużo miejsca poświęcano tradycji czy dobrym wzorcom. – "Plebania" została zdjęta z anteny, ponieważ firmy nie chciały puszczać reklam w sąsiedztwie takiego serialu.

Na zakończenie aktorka złożyła nietypowe życzenia świąteczne – wyrecytowała balladę „O Trzech Królach”, w której mędrcy przechodzą najpierw kontrolę graniczną, ich dary o mało nie zostają skonfiskowane, przez co spóźniają się do stajenki, gdzie wszyscy na nich czekają. Ostatecznie jednak „są u siebie: w Polsce”.

Kolejny „Ich Areopag Wiary” odbędzie się już w styczniu. Można w nim uczestniczyć także wirtualnie. Przez tydzień przed każdym spotkaniem organizatorzy zbierają pytania od internautów. Można je wysyłać pod adresem e-mail: ichareopagwiary@gmail.com. Relacja „na żywo” jest prowadzona na portalu społecznościowym „Twitter”.

Spotkanie zorganizowali wspólnie Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Fundacja Świętej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.