Trzy piętra sztuki

mk

publikacja 08.01.2013 12:57

Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki już działa.

Trzy piętra sztuki Arteteka WNP mieści się w otwartym niedawno Małopolskim Ogrodzie Sztuki Grzegorz Kozakiewicz

Nowa część biblioteki, mieszcząca się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego), jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12–19.

Do dyspozycji odwiedzających są trzy piętra różnorodnych zbiorów, poświęconych muzyce, obrazowi i słowu. Mają one stać się przestrzenią nie tylko rozwijania zainteresowań, ale także tworzenia oraz zdobywania wiedzy i umiejętności.

Na wyposażeniu Arteteki znalazły się e-booki, e-czasopisma, płyty (zarówno z muzyką czy filmami, jak i audiobookami), a także książki i czasopisma wydane w tradycyjnej formie. Swoje miejsce będą tu mieć również zbiory Małopolskiego Studia Komiksu i budowanej właśnie cyfrowej kolekcji street artu.

Czytelnicy uzyskają m.in. dostęp do specjalistycznych baz danych, zawierających w sumie ponad 900 godzin nagrań spektakli teatralnych czy baletowych, filmów dokumentalnych i instruktażowych oraz dziesiątki tysięcy artykułów i książek w wersji elektronicznej, również związanych z teatrem i sztukami performatywnymi. Korzystanie z tych dokumentów mają ułatwić dostępne na miejscu komputery z ekranami dotykowymi, czytniki e-booków, tablety internetowe oraz odtwarzacz płyt blue ray. Arteteka dysponuje także m.in. konsolą do gier, pianinem cyfrowym i urządzeniami wielofunkcyjnymi.

By umożliwić nie tylko odbiór, ale również tworzenie sztuki, na komputerach zainstalowane będą profesjonalne programy do obróbki muzyki, obrazu i filmów.