Kolędowy weekend

Paulina Biegaj

publikacja 11.01.2013 13:23

Już od dzisiaj do niedzieli tylko w centrum Krakowa odbędą się trzy koncerty. Wykonawcy – od uczących się muzyki dzieci do zasłużonych śpiewaków.

Kolędowy weekend Wnętrze Filharmonii Krakowskiej, w której w niedzielę odbędzie się "Galowy koncert kolęd" Dariusz.Biegacz / CC-SA 3.0

Rozpoczną dzieci z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Zaśpiewają m.in. utwory napisane specjalnie dla nich przez Michała Jakuba Papaję oraz kompozycje zagraniczne. Ich dyrygent Małgorzata Kęska-Tęczyńska mówi o ciekawym kolorystycznie brzmieniu akompaniamentu, które zawdzięcza on perkusji i instrumentom dętym. Koncert w wykonaniu Smyczkowej Orkiestry Kameralnej Akademii Pedagogicznej o 18.00 w kościele oo. misjonarzy przy Stradomskiej 6.

Także dzisiaj, o godz. 19.30, „Cicha noc” u karmelitów. Gabriela Biel, która zagra w orkiestrze „Fresco Sonare”, poleca szczególnie opracowania kolęd Macieja Małeckiego. Wykona je chór ze średniej szkoły muzycznej przy Basztowej 9. Wystąpią także soliści, m.in. Katarzyna Oleś, zadyryguje świetna – jak o niej mówią młodzi muzycy – Monika Bachowska. Wstęp na oba koncerty jest bezpłatny.

Po jednodniowej przerwie, w niedzielę wydarzenie, które na stałe wpisało się już w świąteczny kalendarz muzyczny – „Galowy koncert kolęd” w filharmonii na rzecz Hospicjum św. Łazarza. Zaśpiewają, jak zawsze, Akademicki Chór "Organum" i "Cantata" z Niepołomic przy akompaniamencie "Ricercaru". Trwają właśnie ostatnie próby. Będzie można usłyszeć m.in. „Dziecinę małą” w wykonaniu Elżbiety Towarnickiej, a także „Panis angelicus” – solo Janusza Borowicza. Bogusław Grzybek, dyrygent, przygotował też ze swoimi muzykami i solistami coś specjalnego na trwający Rok Wiary. Po raz pierwszy zabrzmi „Credo” Scarlattiego. Nie będzie to jedyna repertuarowa nowość w tegorocznym koncercie, w którym wystąpią także uczniowie szkoły muzycznej w Mikluszowicach.