Nagroda dla Zbigniewa Cichonia

Bogdan Gancarz

publikacja 15.01.2013 22:17

Znany krakowski adwokat otrzymał nagrodę im. Jerzego Ciesielskiego. Honoruje się nią mężczyzn zasłużonych dla rodziny.

Nagroda dla Zbigniewa Cichonia Laureat nagrody otrzymał ikonę Świętej Rodziny Marian Cichoń

Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – ojca rodziny – została wręczona po raz 17. W poprzednich latach otrzymali ją m.in. lekarz Marek Krobicki. prof. Gabriel Turowski, mec. Zbigniew Chojnacki, prof. Franciszek Adamski i o. Tadeusz Rydzyk. Przyznaje ją kapituła powołana przez Tygodnik Rodzin Katolickich "Źródło".

Uroczystość odbyła się w sali Senackiej Politechniki Krakowskiej, której pracownikiem był żyjący w latach 1929–1970 patron nagrody, człowiek wielkiej wiary, aktywny uczestnik działań duszpasterskich Karola Wojtyły.

Tegoroczny laureat nagrody im. Ciesielskiego jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od czasów studenckiego uczestnictwa w działalności Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” prowadzonego przez krakowskich dominikanów angażuje się w działalność dobroczynną na rzecz ubogich i potrzebujących.

– Powołaniem prawnika nie jest tylko rzetelne wykonywanie obowiązków, lecz także czynienie miłosierdzia. Ta nagroda jest dla mnie wyzwaniem do tego, by być lepszym człowiekiem i dążyć do rzeczy wielkich – powiedział Zbigniew Cichoń.

Laureat łączy działalność zawodową z działalnością publiczną. Jest m.in. prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Krakowskiej, zaś w latach 2007–2011 był senatorem z listy PiS. Jego żona Bogusława jest polonistką, wieloletnią redaktorką w Wydawnictwie Literackim, autorką filmów dokumentalnych, m.in. o Edycie Stein i Jerzym Ciesielskim. Mają dwoje dzieci: Annę i Michała.