Czemu Bóg milczy?

pm

publikacja 20.02.2013 15:11

Klub Inteligencji Katolickiej przeżył prawdziwe oblężenie. Powód – aż cztery nowe książki bp. Grzegorza Rysia

Czemu Bóg milczy? Po spotkaniu bp. Ryś długo podpisywał swoje nowe książki Marian Cichoń

Spotkanie autorskie odbyło się we wtorkowy wieczór na „neutralnym” gruncie, bo każda z książek ukazała się w innym wydawnictwie. Za to wszystkie w odstępie kilku tygodni. Łączy je to, że są zapisem rekolekcji przygotowanych na czas Adwentu („Stało się Słowo”), Wielkiego Postu („Rekolekcje. Modlitwa. Post. Jałmużna”) ale także ważnych wydarzeń z życia naszej diecezji. Na „Skandal miłosierdzia” składają się nauki głoszone w trakcie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, zaś „Rut Moabitka” powstała z okazji ostatniej, XXXII Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

I właśnie z tą ostatnią ksiązką ks. biskup czuje się najbardziej związany emocjonalnie. Jak wyznał w trakcie spotkania, od dawna chciał uczynić Rut bohaterką swoich rozważań. Także z pozostałych książek można wyczytać fascynację tekstami Starego Testamentu. – Zwykliśmy je utożsamiać z pojęciem sprawiedliwości, a Nowy Testament z miłosierdziem. Tymczasem boże miłosierdzie jest w niezwykły sposób obecne i w losach bohaterów Starego Testamentu – mówił bp Grzegorz Ryś.

Tłum ludzi wypełniający wszystkie pomieszczania i korytarze przy ul. Siennej najlepiej świadczy o popularności jego książek. Pytany o tajemnice swego kaznodziejskiego powodzenia bp. Ryś odsyłał… do Londynu, gdzie podczas pobytu w jednej z parafii spotkał prawdziwego mistrza w sztuce głoszenia rekolekcji.

W trakcie wieczoru autorskiego kilkakrotnie przywoływana była postać Benedykta XVI. W każdej z książek bp. Rysia  można znaleźć jakiś ślad nauczania papieskiego, we wszystkich pojawia się niezwykłe stwierdzenie Ojca Świętego dotyczące milczenia Boga. – Każdy z nas tu obecnych spotkał się zapewne w swoim życiu z sytuacją, gdy jego modlitwa jakby odbijała się od ściany. Benedykt XVI celnie zauważył, że to milczenie jest sygnałem, iż odpowiedź na wszystkie pytania można znaleźć w tym, co Bóg mówił do nas już wcześniej. Tylko myśmy jeszcze tego „nie przetrawili” – stwierdził ks. biskup. – Głosząc rekolekcje mam też świadomość, że 60, może nawet 70% z tego co mówię nie zostanie przyswojone. Ale kiedyś będzie jak znalazł – żartował Grzegorz Ryś.   

Spotkanie prowadził Piotr Legutko z „Gościa Krakowskiego”