Najstarsza krakowska łyżwa

Bogdan Gancarz

publikacja 27.02.2013 10:51

W Muzeum Archeologicznym pokazują łyżwę sprzed kilku wieków. Wykonano ją z kości. Pochodzi zaś z terenu krakowskiego kościoła św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej.

Najstarsza krakowska łyżwa Kościana łyżwa umożliwiała swobodne ślizganie Muzeum Archeologiczne w Krakowie

-Łyżwy kojarzą się obecnie z metalową płozą przytwierdzoną do eleganckich butów. Mało kto pamięta jak wyglądały kilkadziesiąt lat temu, a mało kto wie, jakich łyżew używali nasi przodkowie, np. kilkaset lat temu lub jeszcze dawniej – powiedziała Anna Tyniec z Muzeum Archeologicznego, która przygotowała ekspozycję z cyklu „Zabytek miesiąca”.

-Najstarsze znalezione łyżwy mają ok. 5 tys. lat, były zrobione z kości zwierzęcych, przywiązywane rzemieniami do stóp. Łyżwy drewniane z metalowym usztywnieniem pojawiły się w XIV w. Łyżwy zrobione całkowicie z żelaza wprowadzono zaś w XVII wieku – dodała A. Tyniec.

Kościana łyżwa z terenu kościoła św. Andrzeja pochodzi z okresu średniowiecza. Kość wygładzono, aby ułatwić ślizganie. Nawiercono w niej również otwór, przez który przewlekano łyka mocujące łyżwę do buta.

-Kolejnym eksponowanym przez nas  „zabytkiem miesiąca” będzie najstarsza krakowska pisanka – zapowiada dr Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego.