Album o Eucharystii

Bogdan Gancarz

publikacja 23.03.2013 12:00

Zaprezentowano nowy album krakowskiego Wydawnictwa „Biały Kruk”. Prezentacja odbyła się w sercańskim ośrodku „Domus Mater” przy ul. Saskiej w Krakowie.

Album o Eucharystii Autorzy albumu: ks. prof. Waldemar Chrostowski (po lewej), Adam Bujak i Leszek Sosnowski byli zadowoleni z ostatecznego kształtu publikacji Marek Lasyk

Autorem zdjęć w albumie „Eucharystia. Tradycja, cuda, celebracje, obrzędy, misteria, świątynie” jest Adam Bujak, tekst napisał  znany biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, zaś koncepcję wydawniczą i grafikę opracował Leszek Sosnowski, prezes „Białego Kruka”.

– „Kościół żyje dzięki Eucharystii! Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła”. Te właśnie słowa otwierają ogłoszoną 10 lat temu encyklikę Jana Pawła II „O Eucharystii w życiu Kościoła” – przypomniał ks. Chrostowski. Poprowadził również rozważania rekolekcyjne. Swoimi refleksjami podzielił się także kard. Stanisław Nagy.

W albumie pokazano m.in. polskie  sanktuaria eucharystyczne (Poznań, Sokółka), procesje eucharystyczne, wnętrza  świątyń, uroczystości religijne w Rzymie, Ars, Jerez, Lourdes. Jak zwykle w publikacjach „Białego Kruka”, i tu nie brakuje fotografii wykonanych w świątyniach Krakowa i Małopolski.  

Na okładce umieszczono wykonane 9 kwietnia 2004 r. podczas liturgii Wielkiego Piątku zdjęcie przedstawiające kard. Josepha Ratzingera, przyszłego papieża Benedykta XVI, udzielającego Komunii św. papieżowi Janowi Pawłowi II. Zwraca uwagę m.in. prawdziwie mistyczne zdjęcie kard. Franciszka Macharskiego, unoszącego w dłoniach Najświętszy Sakrament. – Starałem się pokazać, że Eucharystia jest codziennością Kościoła, ale także i jego mistycznym spoiwem – powiedział A. Bujak.

Autorzy i wydawcy zadedykowali album „Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI z serdecznym podziękowaniem za Jego Pontyfikat, za braterską miłość do Jana Pawła II i za wielką przyjaźń okazaną Polakom”.