Kapłańskie dziękczynienie w Łagiewnikach

mk

publikacja 27.03.2013 12:34

Tegoroczna Msza Krzyżma będzie dziękczynieniem za posługę Benedykta XVI i wybór papieża Franciszka.

Kapłańskie dziękczynienie w Łagiewnikach Msza Krzyżma odbędzie się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach Henryk Przondziono/GN

W tym roku krakowska Msza Krzyżma, która rozpocznie się o godz. 10 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, będzie wyjątkowym dziękczynieniem. Podkreślił to w swoim liście skierowanym z tej okazji do kapłanów kard. Stanisław Dziwisz.

Będzie to podziękowanie za trwającą jeszcze w archidiecezji peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii świadków wiary – św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II. W swoim liście metropolita krakowski podkreśla, że jest to  „niezwykły dar w dziele umacniania kultu Bożego Miłosierdzia, które jest źródłem nadziei dla każdego człowieka”.

Msza w Wielki Czwartek będzie także dziękczynieniem za posługę emerytowanego papieża Benedykta XVI oraz rozpoczęty niedawno pontyfikat jego następcy Franciszka. „Będziemy się modlić, by przesłanie tego pontyfikatu zaowocowało ożywieniem wiary w Kościele powszechnym i w parafialnych wspólnotach” – pisze kard. Dziwisz.

Kolejną okazją do dziękczynienia będą przypadające na ten rok jubileusze kapłańskie. Kard. Stanisław Dziwisz, bp Tadeusz Rakoczy i bp Jan Zając obchodzić będą 50-lecie, a bp Grzegorz Ryś – 25-lecie święceń kapłańskich. Jubileusze ćwierćwiecza sakry biskupiej będą obchodzili kard. Kazimierz Nycz i bp Jan Szkodoń. „Chcemy w Wieki Czwartek, w czasie naszego pielgrzymowania do Łagiewnik, otoczyć braterską modlitwą wszystkich Jubilatów przeżywających w 2013 roku złoty lub srebrny jubileusz święceń kapłańskich, dlatego w sposób szczególny proszę ich o obecność i zapraszam do koncelebry” – czytamy w liście.

W dziękczynnej, wielkoczwartkowej liturgii kapłanom tradycyjnie będą towarzyszyć członkowie służby liturgicznej i Ruchu Światło–Życie. „Niech ten dzień stanie się prawdziwie dniem modlitwy za kapłanów i o nowych kapłanów” – zachęca kard. Dziwisz.