Wiara wymaga odwagi

mk

publikacja 01.04.2013 10:00

W swoim liście na drugi dzień świąt wielkanocnych rektor Uniwersytetu Papieskiego mobilizuje członków Kościoła do podejmowania nowych wyzwań i odważnego dawania świadectwa.

Wiara wymaga odwagi Ks. prof. Władysław Zuziak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Grzegorz Kozakiewicz

Ks. prof. Władysław Zuziak, powołując się na słowa św. Jana Chryzostoma, przypomina, że tak jak ciało bez duszy jest martwe, tak dusza jest martwa bez modlitwy. „Jakże często nie zwracamy się do Boga, ponieważ wydaje się nam, że jesteśmy samowystarczalni? Tymczasem wiara może dać nam moc do podejmowania codziennych, często trudnych zadań i nowych wyzwań, podobnie jak dawała siłę pierwszym uczniom Chrystusa. Jednak musi być ona szczera i równocześnie radosna, bo zawiera się w niej Dobra Nowina” – pisze rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wiara, jak przypomina rektor, szczególnie w czasach, gdy na Kościół spada fala krytyki, wymaga odwagi. „Nie pozwólmy, aby chrześcijaństwo było wypierane z życia publicznego, aby wiążące się z nim tradycja i mądrość, które owocowały i wciąż owocują tyloma dobrodziejstwami, zostały ludzkości odebrane” – zachęca ks. prof. W. Zuziak. „Nie obawiajmy się okazywania naszej wiary i bezinteresownej miłości w świecie, w którym dominuje niezdrowa konkurencja i przesadny indywidualizm” – apeluje.

Pisząc o działającym w Krakowie papieskim uniwersytecie, jego rektor przypomina, że katolickość uczelni w niczym jej nie ogranicza, a wręcz stawia dodatkowe wymagania. UPJPII prowadzi badania jak każda placówka naukowa i kształci studentów, przygotowując ich do pracy zawodowej.

„Jednocześnie wypełniamy zadania uczelni kościelnej: staramy się rozbudzać żywe myślenie w kategoriach chrześcijańskich, wpajać młodym ludziom zasady moralne i uczyć obiektywnego osądu rzeczywistości. Dążymy do wzbogacania i rozwijania chrześcijańskiej kultury w obecnej epoce przemian” – czytamy w liście.

Rektor Uniwersytetu Papieskiego przekazuje w nim także życzenia wielkanocne: „żeby Zmartwychwstały Pan dał nam siły do poszukiwania nowych dróg, przekraczania własnych ograniczeń i przemieniania życia na lepsze”.

Do listu dołączone jest także słowo Wielkiego Kanclerza Uniwersytetu, kard. Stanisława Dziwisza, który wyraża swoją radość z tego, że „Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie pozytywnie odpowiada na wyzwania stawiane przez Kościół i współczesny świat oraz włącza się w dzieło nowej ewangelizacji, oferując społeczeństwu nowy, wartościowy sposób dialogu ze światem nauki i kultury".