Czas prymicji

jg

publikacja 03.06.2013 13:53

W wielu parafiach naszej archidiecezji odbywają się Msze św. prymicyjne. Szczególnie witano nowego kapłana w Małem Cichem. Dominikanin o. Paweł Pawlikowski to pierwszy kapłan w historii tej miejscowości.

Czas prymicji Prymicjant, na mocy papieskiego dekretu, udziela specjalnego błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym na uroczystości. W pierwszej kolejności są to bracia kapłani Jan Głąbiński /GN

Prymicyjną Mszę św. o. Paweł odprawił 2 czerwca w kościele św. Józefa w Małem Cichem. – Niech skromność i cichość  św. Józefa będą dla ciebie, Pawle, wzorem. Kapłan ma się opiekować najbliższymi osobami, ma zawsze pokazać człowiekowi, zwłaszcza temu smutnemu, nadzieję – mówił w czasie kazania o. Tomasz Bik, wieloletni proboszcz.

Podczas Mszy św. prymicyjnej o. Paweł podziękował swoim rodzicom Annie i Stanisławowi. Wręczył im bukiet czerwonych róż. Słowa podziękowania do neoprezbitera skierował z kolei o. Artur Musialski, obecny proboszcz w Małem Cichem.

Na prymicje przybyło bardzo wielu wiernych. Niemal wszyscy w strojach regionalnych. Mały kościółek nie mógł pomieścić tak dużej liczby osób, stąd niektórzy uczestniczyli w liturgii, zajmując plac przy świątyni.

Do Małego Cichego przybyli współbracia zakonni neoprezbitera. Obecni byli m.in.: o. Paweł Kozacki i o. Jakub Kruczek z krakowskiego klasztoru, bracia studenci oraz reprezentacja duszpasterstwa „Beczka”, w którym o. Paweł jako diakon pełnił posługę.

Prymicjant udzielił wszystkim obecnym specjalnego błogosławieństwa poprzez nałożenie rąk.

Po Mszy św. prymicyjnej o. Paweł zaprosił wszystkich gości na przyjęcie do karczmy „Tatrzański Bór”. Zakonnik jechał w specjalnie ozdobionej bryczce w towarzystwie jeźdźców banderii konnej, ubranych w stroje regionalnej. Barwnie wyglądał też przemarsz o. Pawła z domu rodzinnego do kościoła. Zakonnika prowadziły góralki w strojach regionalnych, trzymając w rękach duży wianek.

Na przyjęciu prymicyjnym liczni goście odśpiewali o. Pawłowi gromkie "Sto lat". W podziękowaniu otrzymali pyszny, prymicyjny tort. Był też symboliczny taniec z mamą w rytm góralskiej muzyki. Ponadto koledzy z klasy o. Pawła kilka razy podrzucili prymicjanta w górę.

Do Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego należy około 450 braci, z których większość przyjmuje święcenia kapłańskie. Udziela się ich po ukończeniu 6-letnich studiów w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów. Studia odbywają się już tylko w Krakowie. O. Paweł Pawlikowski pochodzi z ośrodka duszpasterskiego dominikanów w Małem Cichem. Od 1 lipca będzie pracował w szczecińskim klasztorze zakonu kaznodziejów, będzie wikarym parafii prowadzonej przez dominikanów.