Dawał świadectwo wiary

Jan Głąbiński

publikacja 30.06.2013 18:40

W Łopusznej wspominano ks. prof. Józefa Tischnera. 28 czerwca minęła 13. rocznica jego śmierci.

Dawał świadectwo wiary Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z pocztem sztandarowym przed grobem ks. prof. Józefa Tischnera na cmentarzu w Łopusznej Jan Głąbiński /GN

30 czerwca uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie od modlitwy przy grobie autora „Etyki Solidarności”, którą poprowadził ks. proboszcz Paweł Potoczny. On też odprawił Mszę św. w miejscowym kościółku. – Kolejna rocznica jego odejścia przypada w wyjątkowym czasie. Obchodzimy Rok Wiary. Ks. profesor był wyjątkowym świadkiem wiary. Bardzo dużo o niej pisał, mówił, inspirował nas, ale przede wszystkim nią żył i dawał świadectwo, zwłaszcza w ostatnich trzech latach swojego życia, kiedy zmagał się z ciężką chorobą – zauważył ks. Potoczony.

Podczas Mszy św. w ołtarzu głównym ustawiono wielki portret ks. prof. Józefa Tischnera, oświetlony świecami. – On wciąż jest między nami, jego serce wciąż mocno bije – mówiła z wielkim wzruszeniem Józefa Kuchta, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, w którym mieści się „Tischnerówka” – Izba Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera.

W liturgii uczestniczyli członkowie rodziny księdza profesora, m.in. brat Kazimierz Tischer. Obecni byli również przedstawiciele szkół tischnerowskich, władze samorządowe, delegacje z pocztami sztandarowymi. Gościnnie wystąpił także zespół „Zielone Kurpie” z Białegostoku. Liturgię uświetniła również muzyka góralska w wykonaniu zespołu „Młodzi Łopusznianie”. Zespół ma na swoim koncie wielki sukces na niedawnym Ogólnopolskim Festiwalu „Dziecko w folklorze” w Baranowie Sandomierskim – w kilku kategoriach zajął tam pierwsze miejsce.

Kolejnym punktem uroczystości wspomnieniowych była łopuszańska premiera filmu „Jego oczami” w reżyserii dziennikarza Szymona Wróbla. Projekcja odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, a w pokazie wzięli udział reżyser obrazu oraz Kazimierz Tischner, który – jako najmłodszy brat księdza profesora – jest głównym bohaterem filmu. Po projekcji widzowie wielkimi brawami nagrodzili twórców i bohaterów filmu. Jak wspomniał Kazimierz Tischner, film – na zaproszenie Polskiej Akcji Katolickiej – był pokazywany ostatnio w Wilnie i Stambule. – Premiery w takich miejscach są dla nas bardzo wzruszające. Ludzie zaczynają płakać, przyznawać się do polskich korzeni, śpiewają patriotyczne pieśni – mówił K. Tischner. Przed seansem gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich w Łopusznej zaprosiły wszystkich gości na degustację regionalnych przysmaków.

Uroczystości wspomnieniowe ks. prof. Józefa Tischnera obyły się także 29 czerwca. W miejscowym kościele odprawiona została Msza św. w jego intencji oraz „Wieczór z ks. Tischnerem”, podczas którego można było posłuchać archiwalnego kazania księdza profesora oraz występu zespołu „Nasza Rodzina”.

Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie UPJP2) i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca, w sierpniu każdego roku, odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Na nabożeństwach zawsze gromadziły się tysiące ludzi. Filozof z Łopusznej zmarł 28 czerwca 2000 r., w wieku 69 lat.

Ku pamięci księdza profesora odbywa się wiele wydarzeń, niektórym z nich patronuje Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, którego prezesem jest Kazimierz Tischner. Skupia ono 37 placówek z całego kraju, w tym z naszego województwa. Patronuje im ks. prof. Józef Tischner.