Remont najstarszego krakowskiego kopca

Jerzy Bukowski

publikacja 31.07.2013 07:00

Kopiec Krakusa, znajdujący się na wzniesieniu Krzemionek, zostanie wreszcie wyremontowany. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu Urzędu Miasta Krakowa ogłosił już przetarg na wykonawcę prac budowlanych.

Remont najstarszego krakowskiego kopca Kopiec Krakusa pochodzi prawdopodobnie z VII wieku Adam Wojnar /GN

Jest to jeden z dwóch najstarszych krakowskich kopców - drugi usypano równie legendarnej Wandzie, „co nie chciała Niemca”, w Mogile (obecnie to część Nowej Huty).

Według zamówienia przetargowego, odtworzone zostaną naprawione żleby i podcięcia erozyjne wzdłuż skarp i ścieżek, odtworzone będą ścieżki oraz ukształtowana górna powierzchnia kopca. Wykonane zostanie także odwodnienie obiektu. Prace te powinny się zakończyć przed 31 października.

Kopiec Krakusa znajduje się na prawym brzegu Wisły, w dzielnicy Podgórze. Jak napisał Michał Rożek w „Przewodniku po zabytkach i kulturze Krakowa”, usypano go prawdopodobnie w VII wieku i - wedle przekazów ludowych - jest to mogiła legendarnego założyciela miasta i jego pierwszego władcy - księcia Kraka, od którego pochodzi nazwa dawnej stolicy Polski.

Kopiec mierzy 16 metrów wysokości, a więc jest pod tym względem podobny do kurhanu Wandy, a dwa razy niższy od największych krakowskich obiektów tego typu, usypanych w Krakowie ku czci Tadeusza Kościuszki (w latach 20. XIX wieku) i Józefa Piłsudskiego (1934-1937).