6. Noc Kościołów "Cracovia Sacra"

mł, dc

publikacja 16.08.2013 10:00

Najpiękniejsze kościoły i klasztory Krakowa znów otwarły swe podwoje.

6. Noc Kościołów "Cracovia Sacra" Natalia Niemen podbiła serca słuchaczy zgromadzonych w kościele sióstr sercanek Monika Łącka /GN

Ta niezwykła, bo trwająca dwa dni i dwie noce, Noc Kościołów "Cracovia Sacra" z każdą kolejną edycją przyciąga coraz większe rzesze wiernych.

– Świątynie biorące udział w tej Nocy odwiedza nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Niektórzy, by zobaczyć ukryte na co dzień w skarbcach bezcenne rzeczy – naczynia liturgiczne, ornaty, dalmatyki, dokumenty i starodruki, do Krakowa przyjeżdżają nawet zza granicy! – mówi Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i pomysłodawca krakowskich Nocy. – "Cracovia Sacra" jest ukazaniem dorobku ducha minionych wieków i dzieleniem się nim. Ta noc pięknie łączy się ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – mówił z kolei podczas inauguracji Nocy Kościołów kard. Stanisław Dziwisz.

W tym roku miłośnicy sakralnej sztuki i muzyki wyruszyli w podróż w czasie szlakiem najstarszych krakowskich parafii, pamiętających nawet czasy panowania pierwszych królów Polski.

W parafii katedralnej na Wawelu można było zobaczyć wspaniałą wystawę nieprezentowanych nigdy dotąd altembasów – włoskich tkanin aksamitnych z XV i XVI. Wiele z nich to tzw. złotogłowy, czyli niezwykle cenne i kosztowne tkaniny, haftowane złotą nicią.

Mszał rzymski z 1676 roku, pamiętnik przeora o. A. Kordeckiego z czasów oblężenia Jasnej Góry, wydrukowany w 1658 r., czy XVII-wieczna kronika konwentu oo. paulinów – takie skarby ukazały się natomiast oczom odwiedzających klasztor na Skałce, gdzie przygotowano wystawę rękopisów i starodruków. O godz. 20 w bazylice wystąpili artyści Piwnicy św. Norberta, którzy przygotowali koncert „Raduj się, Krakowie" oparty na tekstach Juliusza Słowackiego, Stanisława Wyspiańskiego i Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

6. Noc Kościołów "Cracovia Sacra"   O tym, co może jeden człowiek, w kościele św. Mikołaja opowiadał Jan Nowicki Dominika Cicha /GN W parafii pw. św. Mikołaja Nocy Kościołów towarzyszył Jan Paweł II. W Godzinie Miłosierdzia wierni wsłuchiwali się w nagrania jego rozważań o modlitwie i miłosierdziu, a wieczorem odbył się  spektakl "Co może jeden człowiek", przygotowany w oparciu o poezję. B. Leśmiana, ks. J. Twardowskiego, C. Miłosza i Jana Pawła II. Przemyśleniom (w narracji Jana Nowickiego) towarzyszyła muzyka w wykonaniu Cezarego Chmiela, Marka Stryszowskiego i Tomasza Kudyka. Widzom szczególnie spodobały się "Mury", zaśpiewane w nowoczesnej wersji. Dodatkowo w kościele można też było zobaczyć okolicznościowe wystawy. Pierwsza prezentowała stare księgi parafialne, na kartach których można było dostrzec wykaligrafowane nazwiska ochrzczonych – m.in. Emilii Kaczorowskiej (matki Karola Wojtyły), gen. Augusta Fieldorfa-„Nila”, s. Izabeli Łuszczkiewicz i sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego. Druga – „Genesis” – składała się z obrazów inspirowanych Księgą Rodzaju.

Na wystawę "Sankt Petersburg oczami Aniołów – Widok z Soboru św. Izaaka", przygotowaną przez Państwowe Muzeum "Katedra św. Izaaka" w Sankt Petersburgu, zaprosili też ojcowie karmelici na Piasku. To 25 fotografii autorstwa Eugeniusza Mochorewa, które oddają piękno tego niezwykłego miejsca, łączącego sztukę z religią. Aż chciałoby się pospacerować malowniczymi uliczkami pod skrzydłami aniołów – stróżów miasta...

6. Noc Kościołów "Cracovia Sacra"   Skarb klasztoru oo. dominikanów - gotycka preteksta, datowana na ok. 1410 r. Monika Łącka /GN Z kolei ojcowie dominikanie pokazali "skarby za klauzurą ukryte", m.in. datowaną na ok. 1410 r. pretekstę i najstarszy maryjny obraz, czyli tzw. Matkę Bożą Chórkową, a karmelitanki bose, które w Nocy uczestniczyły po raz pierwszy, zaprosiły wszystkich do zwiedzania kościoła św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża, kaplicy św. Tekli i chóru zakonnego.

14 i 15 sierpnia odbyło się też kilkanaście koncertów. O muzyce organowej i kameralnej dawnej Europy w kościele św. Floriana śpiewająco opowiedziała Elżbieta Towarnicka. Słuchaczy zgromadzonych w kościele sióstr sercanek do wspólnego muzykowania zaprosiła Natalia Niemen. Córka Czesława Niemena śpiewała o tym, co dla niej najważniejsze – o miłości, macierzyństwie, dzieciach i o poszukiwaniu Boga.