W biały dzień

mk

publikacja 19.08.2013 13:51

Upamiętniono akcję odbicia ponad 60 osób związanych z antykomunistycznym podziemiem z więzienia św. Michała w Krakowie.

W biały dzień Pamiątkowa tablica upamiętniająca akcję odbicia więźniów znajduje się na murze otaczającym ogrody Muzeum Archeologicznego Adam Wojnar /GN

Przy ul. Senackiej, w samym centrum Krakowa, gdzie dziś mieści się Muzeum Archeologiczne, do lat 40. ubiegłego wieku znajdowało się więzienie, w którym przetrzymywano zarówno kryminalistów, jak i więźniów politycznych.

18 sierpnia 1946 roku, w biały dzień, żołnierze 6. Krakowskiej Kompanii, należącej do  zgrupowania dowodzonego przez majora Józefa Kurasia ps. "Ogień", uwolnili 64 osoby związane z podziemiem antykomunistycznym.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie, swoimi wspomnieniami dzielił się 84-letni Zbigniew Paliwoda ps. "Jur", który brał udział w akcji. – Był ogromny terror w tym czasie, ludzie byli osadzani całymi rodzinami – wspominał. – Opowiadam, a jakby mi się film przewijał – mówił, opisując kolejne szczegóły odbicia więźniów.

Organizatorami uroczystości były Muzeum Archeologiczne, Instytut Pamięci Narodowej oraz Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej "Rocha" i Zgrupowania „Błyskawica” w Waksmundzie.