Zajrzyj do szafy

pl

publikacja 23.08.2013 09:54

Jeszcze tydzień trwa zbiórka pamiątek z okresu powstania styczniowego. W niedzielę MHMK zaprasza na wyjątkowy spacer szlakiem powstańców.

Zajrzyj do szafy Przebojem muzealnego sezonu jest jubileuszowa wystawa o powstaniu styczniowym www.mhk.pl

W niedzielę 25 sierpnia o godz. 13 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na spacer krakowskim szlakiem powstania styczniowego „Gloria Victis!”. Trasa rozpocznie się od kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Rakowickiej 18 (nagrobki Jana Tomkowicza i biskupa Adama Stanisława Krasińskiego, pomnik powstania styczniowego, nagrobki Mariana Dubieckiego i Edmunda Różyckiego, grobowiec weteranów z 1831 i 1863 r., nagrobki Judyty z Potockich Padlewskiej, Erazma Jerzmanowskiego i Jana Matejki). W rolę przewodnika wcieli się dr Walery Bubień. Tego samego dnia o godz. 15 w sali Baltazara Fontany w Pałacu Krzysztofory odbędzie się wykład Danuty Radwan „Powstanie styczniowe w twórczości Jacka Malczewskiego”.

MHMK, wpisując się w program wydarzeń upamiętniających 150. rocznicę powstania styczniowego, organizuje do 30 sierpnia akcję zbierania pamiątek dotyczących historii Krakowa i jego mieszkańców z okresu powstania styczniowego. W związku z tym pracownicy muzeum zwracają się z gorącym apelem do wszystkich osób posiadających takie pamiątki osobiste, jak fotografie, dokumenty, druki urzędowe, przedmioty codziennego użytku, wspomnienia oraz korespondencję związaną z tym okresem, o przekazanie ich lub wypożyczenie Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa.

– Jeśli zdecydują się państwo na ich przekazanie, zapewniamy o należytym ich potraktowaniu, zgodnie z wszelkimi obowiązującymi zasadami i przepisami muzealnymi. Te zaś pamiątki, które zechcecie państwo zatrzymać, będziemy archiwizować i zwracać właścicielom – zapewnia Piotr Hapanowicz, kurator wystawy o powstaniu styczniowym.

Najbardziej wartościowe pamiątki zostaną zaprezentowane w sali Baltazara Fontany w Pałacu Krzysztofory 7 i 8 września br., podczas XXXI Europejskich Dni Dziedzictwa.