Odkryli Credo

Bogdan Gancarz

publikacja 31.08.2013 08:47

W Prałatówce kościoła Mariackiego odkryto nieznane malowidła.

Odkryli Credo Fragmenty łacińskiego tekstu Wyznania Wiary umieszczono pod postaciami apostołów Adam Wojnar /GN

Odkrycia dokonano w trakcie generalnych prac konserwatorskich i remontowych Prałatówki, rezydencji archipezbiterów Mariackich u zbiegu placu Mariackiego i ul. Szpitalnej.

Na ścianach sal mieszkania proboszczów Mariackich na piętrze budynku, odnaleziono fragmenty malowideł z początków XVII wieku. – Są w typie renesansowym. W jednej z sal przedstawiają Credo – Wyznanie Wiary. Poszczególne fragmenty łacińskiego tekstu Credo są umieszczone pod postaciami dwunastu apostołów. W drugiej zaś przedstawiono postacie biblijne – powiedział dr Waldemar Komorowski, ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który finansuje częściowo prace konserwatorskie w Prałatówce.

Malowidła nie zachowały się niestety w całości. Zachowały się większe fragmenty postaci apostołów, mniejsze zaś postaci biblijnych.

Całością prac konserwatorskich w Prałatówce kieruje Małgorzata Mrzygłód-Tomasik. – Odnawiamy również fasadę zdobioną sgrafittem, stiuki w sieni budynku, elementy kamieniarki – powiedziała konserwatorka.

– Przez te prace remontowe jestem tymczasowo bezdomny – żartuje ks. dr Dariusz Raś, archiprezbiter Mariacki. – Główne prace konserwatorskie i remontowe powinny zakończyć się do połowy listopada. Potem zaś przyjdzie czas na prace wykończeniowe. Da Bóg, zakończymy je na przyszłoroczną Wielkanoc – dodał ks. Raś.