W dolinie Anny Dymnej

publikacja 27.09.2013 14:21

W podkrakowskich Radwanowicach rozpoczęła działalność "Dolina Słońca" - ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Otwarcie ośrodka stało się częścią obchodów 10-lecia fundacji.

W dolinie Anny Dymnej - To najpiękniejsza na świecie ziemia - mówiła Anna Dymna, przecinając wstęgę podczas otwarcia "Doliny Słońca" Adam Wojnar /GN

– To najpiękniejsza ziemia na świecie. Kiedyś spacerowaliśmy tu razem z podopiecznymi. Pamiętam, jak powiedziałam im wtedy: "Słuchajcie, tu powstanie dla was piękny ośrodek. Będą w nim warsztaty, a wy będziecie tu pracować. Jak on się powinien nazywać?". Odpowiedzieli, że tu jest tyle słońca, jest tak jasno, że ktoś w końcu krzyknął: "Dolina Słońca!". I stąd ta nazwa – wspominała Anna Dymna, oprowadzając gości po ośrodku.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski (prezes znajdującej się po sąsiedzku Fundacji im. Brata Alberta), s. Małgorzata Chmielewska (przełożona Wspólnoty "Chleb Życia"), Ewa Błaszczyk, Jerzy Owsiak. Mszy św. w radwanowickim kościele przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który przeciął również symboliczną wstęgę i otworzył ośrodek. – W imieniu Kościoła krakowskiego pragnę wyrazić wdzięczność Fundacji Anny Dymnej i wszystkim, którzy wspierają jej dzieła. Niech ich udziałem staną się słowa wypowiedziane przez Jezusa w kazaniu na Górze: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" – mówił kard. Dziwisz podczas Eucharystii, wzywając wszystkich, by wypraszali u Boga potrzebne łaski i błogosławieństwo dla tego dzieła miłości i solidarności. – Prosić będziemy o wstawiennictwo w niebie św. Brata Alberta i bł. Jana Pawła II. Prosić będziemy też, byśmy my sami otwierali przed Chrystusem drzwi naszych serc, by one biły w rytmie Jego Serca, pełnego miłości i dobroci – apelował metropolita krakowski.

Nowo otwarty ośrodek będzie służył ok. 200 niepełnosprawnym intelektualnie osobom. Już dziś prowadzonych jest w nim 9 pracowni w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej: edukacyjna - komputerowa, teatralna, rękodzieła artystycznego, życia codziennego, plastyczna, terapeutyczna, sala doświadczania świata, rehabilitacyjna i muzyczna. W planach jest również uruchomienie pracowni kulinarnej i ogrodniczej. W "Dolinie Słońca" działa też oddział dzienny psychiatryczno-rehabilitacyjny.

Budowa ośrodka trwała cztery lata, obecnie trwa jego doposażanie.

Więcej o "Dolinie Słońca" i jej podopiecznych opowiemy w najbliższych numerach "Gościa Krakowskiego".