Droga ku sakramentom

Paulina Biegaj

publikacja 27.09.2013 20:24

Zapisy do katechumenatu oo. dominikanów kończą się 30 września. Wtedy też zaplanowano pierwsze spotkanie.

Droga ku sakramentom Zwieńczeniem formacji jest przyjęcie sakramentów - Chrztu, Eucharystii oraz Bierzmowania Henryk Przondziono /GN

Zapisy dorosłych, chcących przygotować się do przyjęcia sakramentu Chrztu św., pierwszej Eucharystii oraz Bierzmowania odbywają się przez internet. By się zarejestrować, trzeba jedynie kliknąć w zakładkę "Zapisy" na stronie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego i wypełnić krótki formularz.

Dominikanie zapraszają na spotkanie organizacyjne w najbliższy poniedziałek o godz. 19. do auli atrium. Kolejne spotkania będą co tydzień. Dla osób przygotowujących się do Chrztu w każdą środę o godz. 19., a dla przygotowujących się do Bierzmowania lub Eucharystii - w czwartki, również o 19.

Ojcowie podkreślają, że spotkania są obowiązkowe. Już po dwóch nieusprawiedliwionych nieobecnościach, katechumeni stracą szansę na przyjęcie sakramentu w tym roku.

Oprócz spotkań będą także dwa wyjazdy weekendowe, jeden w listopadzie, drugi na przełomie lutego i marca. Te będą obowiązkowe. Nieobowiązkowe natomiast są Msze św. w kościele przy ul. Mikołajskiej o godz. 11. w niedziele.

Jak przypominają dominikanie, „katechumenat to droga stawania się chrześcijaninem, to czas, w którym poznajesz podstawowe prawdy wiary, Biblię, uczysz się modlić i uczestniczyć w liturgii, a przede wszystkim poznajesz wspólnotę Kościoła. W tę drogę nie wyruszasz sam. Katechumenat przeżywasz w grupie katechumenów i chrześcijan wraz z duszpasterzem”.

Podobne przygotowania prowadzi także Ośrodek Katechumenalny przy kościele św. Marka Ewangelisty w Krakowie. Zwieńczeniem formacji jest przyjęcie sakramentów - w tym roku podczas liturgii Wielkiej Soboty w katedrze wawelskiej wszystkie trzy sakramenty przyjęło 12 dorosłych i dwoje siedmiolatków.