Finał jubileuszu

Jan Głąbiński

publikacja 30.09.2013 13:39

Zakończyły się obchody 500-lecia parafii w Ostrowsku na Podhalu. W niedzielę 29 września kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył tam uroczystej Mszy św.

Finał jubileuszu Kard. Stanisław Dziwisz witany był w Ostrowsku chlebem i solą Jan Głąbiński /GN

Metropolitę krakowskiego witano już w granicach miejscowości, skąd do kościoła przewieziono go bryczką w asyście banderii konnej i góralskiej kapeli. Potem było przywitanie chlebem i solą. Hierarcha poświęcił pamiątkowy obelisk, chętnie też rozmawiał z parafianami. – Gratuluję wam wszystkim tego jubileuszu. To piękny dorobek i tyle lat historii. Parafia swoim duszpasterstwem przyniosła wiele obfitych plonów w przeróżnych postaciach – podkreślił kardynał.

Uroczystości uświetniły delegacje z pocztami sztandarowymi Związku Podhalan, OSP oraz orkiestra. Przybyli przedstawiciele różnych instytucji, dojechali reprezentanci Polonii Amerykańskiej. Była mocna reprezentacja podhalańskich parafii, na czele z proboszczami z nowotarskich parafii. Z licznie zgromadzonymi parafianami modliły się także siostry zakonne pochodzące z Ostrowska.

Z okazji jubileuszu można było kupić okolicznościowe pamiątki oraz książkę ks. Mieczysława Łukaszczyka, rodem z Ostrowska, który przez wiele lat był proboszczem parafii św. Katarzyny w Nowym Targu, a obecnie pełni funkcję rektora zabytkowego kościółka pw. św. Anny na miejskim cmentarzu. W roku jubileuszowym parafianie uczestniczyli w misjach świętych. Z tej okazji postawiono przed kościołem krzyż misyjny. Kard. Dziwisz przekazał też wcześniej mieszkańcom Ostrowska relikwie z krwią bł. Jana Pawła II. Wspólne świętowanie zakończyło się w miejscowej remizie.

Przypomnijmy, że z okazji jubileuszu w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyła się promocja wspomnianej książki. Okazuje się, że to parafia z bardzo ciekawą historią, zwłaszcza że do XX wieku jej teren sięgał aż do Morskiego Oka. – Dawniej nie było łatwo utworzyć parafię – tłumaczył podczas promocji książki ks. Łukaszczyk. – Żeby powstała, musiał się zgodzić król, a w późniejszych czasach – cesarz zaboru austriackiego – opowiadał autor. Przypomniał, że duszpasterstwo było rozdzielone, bo proboszcz zamieszkał w Białce, a w Ostrowsku był ekspozyt, czyli wikary, który miał uprawnienia proboszcza. Wciąż jednak była to jedna parafia.

Bardzo obrazowo historię parafii ukazali też w tańcu i śpiewie członkowie zespołu „Jaferniocek” z Ostrowska, którzy uświetnili promocję w MOK. W opowieść udało się wpleść większość tańców góralskich, a w tle przedstawienia cały czas tworzyła się kolejka do zainscenizowanego konfesjonału.

Obecnie proboszczem w Ostrowsku jest ks. Jan Jakubiec, a parafia należy do dekanatu nowotarskiego. W ramach duszpasterstwa działa wiele grup, w tym teatralna pod wodzą proboszcza i nauczycieli z miejscowej szkoły.