Poszanowanie praw człowieka

Paulina Biegaj

publikacja 12.10.2013 16:06

- Nie odrobiliśmy lekcji Jana Pawła II - mówiła prof. Hanna Suchocka.

Poszanowanie praw człowieka O papieskiej dyplomacji dyskutowano w Krakowie przez dwa dni Grzegorz Kozakiewicz

Drugi panel konferencji „Stolica Apostolska na arenie międzynarodowej w okresie pontyfikatu Jana Pawła II – 1978-2005” rozpoczął nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Po nim swoje referaty przedstawili prof. Hanna Suchocka, dr Enrique Elias Dupuy z Papieskiej Rady ds. Świeckich, gość z Korei Płd. prof. Thomas Hong – Soon Han, abp Henryk Hoser, ks. Paweł Ptasznik oraz apb Józef Kowalczyk.

Abp Celestino Migliore w swoim referacie starał się odpowiedzieć na pytanie, jaka była postawa Stolicy Apostolskiej w czasach upadku muru berlińskiego, kryzysu, terroryzmu, ale też powrotu religii na scenę polityczną. Nuncjusz określił ją jako „obserwowanie i pomocniczość”.

Dla Jana Pawła II, jak podkreślił, najważniejsza była przy tym zasada solidarności z poszanowaniem praw człowieka. Mówiąc o sytuacji dzisiejszej przyznał, że prawa człowieka „stają się pustym słowem” i tracą swój sens.

Szansę na zmianę tego stanu rzeczy prof. Hanna Suchocka widzi tylko w wezwaniu Jana Pawła II do otwarcia się na Chrystusa. – Mam wrażenie, że tej lekcji Jana Pawła II o prawach człowieka i Europie nie odrobiliśmy – mówiła była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Zauważyła też pierwszeństwo zaproszenia do Chrystusa do swojego życia. Otwieranie dla niego granic państw i systemów jest możliwe dopiero w następnej kolejności.